Anasayfa Haber 100 Milyonlarca Facebook Şifresi Korumasız Durumda

100 Milyonlarca Facebook Şifresi Korumasız Durumda

Facebook Şifresi

600 milyon kullanıcının Facebook şifresine 20 binden fazla Facebook çalışanı erişebiliyor.

Facebook, 100 milyonlarca kullanıcı şifresini düz metin olarak kaydettiğini ve bunların yıllardır çalışanları tarafından erişilebilir durumda olduğunu kabul ederek yine bir güvenlik skandalına imza attı. Bu anlamda sosyal ağ, kullanıcılarını mevcut Facebook şifrelerini değiştirmeleri konusunda uyarmayı planlıyor. Facebook’un kötü şifre yönetimi konusunun 2012 yılına kadar dayandığı da bilgiler arasında yer alıyor.

Facebook düz metin şeklinde sakladığı kullanıcı şifreleri konusunda kullanıcılarını bilgilendirecek ve şifrelerini sıfırlamalarını isteyecek. Bundan önceki güvenlik sorunlarında sosyal ağ etkilenen kullanıcı hesaplarını tedbir olarak kilitlemiş ve kullanıcıların tekrar hesaplarına erişmesi için yeni bir şifre oluşturmalarını talep etmişti.

100 milyonlarca Facebook Lite kullanıcısı, 10 milyonlarca diğer Facebook kullanıcısı ve 10 binlerce Instagram kullanıcısının bu bu kötü şifre yönetimi sebebiyle mağdur olabileceği ifade ediliyor. Krebs on Security, toplamda 600 milyon civarında kullanıcının şifresinin açıkta olduğu ve 20 binden fazla çalışanın da bu verilere erişebileceği tehlikenin boyutlarını gözler önüne seriyor. Ayrıca, erişim kayıtlarında yaklaşık 2 bin mühendis veya geliştiricinin düz metin kullanıcı şifreleri için veri bileşenleri anlamında yaklaşık 9 milyon dahili sorgu yaptığı tespit edilmiş.

Tabii ki bu yeni Facebook güvenlik skandalı bir kez daha sosyal ağın güvenliği konusunda tartışmaları beraberinde getirdi. Mark Zuckerberg’in ise Facebook’u gizlilik odaklı bir ağa dönüştürme planlarını paylaşması kullanıcılar tarafından ne kadar gerçekçi bulunur bilinmez.