Yeni bulut oyun platformu Google Stadia

Google Stadia Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

In Makale, Oyun by Egemen YıldızLeave a Comment

Google’ın sahip olduğunuz her cihazdan yayın imkanı sağlayan oyun platformu Google Stadia hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

8. nesil oyun konsolları ortaya çıkmaya başladı ancak oyun endüstrisi farklı bir rota izleyebilir ve oyun konsolu dünyası ortadan kalkabilir. Yeni yol video oyun yayını ve Google, Stadia yayın platformu ile bu alana liderlik etmek istiyor.

Google Stadia, Google’ın Amerika, Kanada, İngiltere ve bazı Avrupa ülkeleri için 2019 yılında tanıtmak istediği oyun yayın hizmetidir. Google’ın duyurularından ve GDC’ta (Oyun Geliştiricileri Konferansı) yapılan sunumdan bu platformla ilgili şu bilgilere sahibiz:

  • Google Stadia, 10.7 teraflops güce sahip bir AMD GPU, 16 GB RAM ve çekirdek sayısı bilinmeyen 2.7 GHz hıza sahip bir işlemci ile gelecek. Bu özellikler günümüz orta-yüksek seviye oyun bilgisayarlarına benzer ancak PS4 ve XBOX One X’den daha fazlasını sunuyor.
  • Stadia, Linux platformunu kullanacak.
  • Başlangıç için Google [email protected] FPS HDR ile surround ses desteği sunacak. Gelecekte [email protected] FPS’a kadar destek sağlanacak. Günümüzde bahsedilen çözünürlükleri destekleyen çok fazla ekran bulunmasa da gelecekte bu çözünürlükler gündemimizde olacak.
  • Google Stadia’ya Chrome tarayıcısı üzerinden, tabletlerden, akıllı telefonlardan ve Chrome Cast ile televizyonlardan erişmek mümkün olacak.
  • Stadia ile birlikte herhangi bir kontrolcü, klavye/fare kullanılabilecek ancak opsiyonel Stadia kontrolcüsü de sunulacak.
  • İyi bir 4K oyun deneyimi için 25 Mbps bağlantı hızına sahip olmanız gerekecek.
  • Herhangi bir oyuna kaldığınız yerden herhangi bir cihazınızda devam edebileceksiniz. YouTube yayını kolay olacak ve Google Assistant takıldığınız yerde size yardımcı olacak.

Google Stadia ile ilgili bu bilgilere sahip olsak da fiyat bilgisine sahip değiliz. Oyunlara erişmek için aylık olarak ödeme mi yapmak gerekecek yoksa konsol oyunu fiyatına bir oyun satın alıp onu sonsuza kadar yayın yapılabilecek mi henüz bilinmiyor. Hangi oyunların destek sağlayacağı da henüz bilinmiyor. Assassins’s Creed Odyssey ve DOOM Eternal, Stadia ile birlikte anılıyor. Google ayrıca Stadia için bir oyun stüdyosu da kurdu.

Stadia Oyun Dünyasını Nasıl Etkileyecek?

Eğer diğer şirketler de bulut oyunculuk sistemine geçiş yaparsa bu yenilikten son kullanıcılar da etkilenecek. Stadia ile birlikte oyun dünyasında birçok farklılığın yaşanabileceği konuşuluyor:

  • Veriler daha sıkı kontrol edileceği ve açıklar kısa sürede kapatılacağı için hack/mod imkanı ortadan kalkabilir.
  • Eğer yayın hizmeti kapanırsa ya da bir oyun herhangi bir nedenle yayından kaldırılırsa tüm oyun kayıtlarınıza erişemeyebilirsiniz. (Tek sefer satın alıp istediğiniz kadar yayın yapma imkanı sağlanmazsa)
  • Google Stadia’ya her oyun geliştiren stüdyo destek vermeyecektir ya da bazı stüdyolar oyunları sadece Google Stadia için sunacaktır.

Google Stadia’nın başarıya ulaşıp ulaşmayacağını söylemek için henüz çok erken. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.