Anasayfa Makale iTunes Microsoft Store Sürümü ile Sisteminizi Hafifletin

iTunes Microsoft Store Sürümü ile Sisteminizi Hafifletin

Windows 10 kullanıcılarının Microsoft Store aracılığıyla indirebileceği iTunes sürümü birçok avantaj sağlıyor.

Nisan 2018’den itibaren iTunes, Windows 10 kullanıcılarına Microsoft Store aracılığıyla sunulmaya başlandı. Ayrı yükleyiciyi Apple sitesinden indirmeniz halen mümkün olsa da varsayılan olarak Windows 10 kullanıcılarına bu sürüm site tarafından önerilmiyor. Bunun yerine site ziyaretçilerine Microsoft Store bağlantı linki sunuluyor.

Apple’ın bu değişikliği yapmasının birkaç sebebi var. İki ayrı iTunes sürümünü desteklemek ek bir maliyet getirse de Microsoft Store’un sunduğu avantajlar Apple’ı bu değişikliği yapmaya yöneltti.

Windows 10’un tüm sürümlerinde Microsoft geliştiricileri uygulama yönetimi konusunda daha merkezi bir yöntem izlemeye davet etti. Windows 8 ile birlikte Metro arayüzü tanıtıldı.

Windows 10 ise birçok platform için UWP (Universal Windows Platform) desteğini getirdi. Windows 10’un masaüstü sürümleri harici kaynakları kullanarak uygulama yüklemeye izin veriyor. Windows S olarak adlandırılan ve düşük seviye laptoplar ve tabletler için tasarlanmış özel bir Windows sürümü ise sadece Microsoft Store’dan yüklenen uygulamaları çalıştırıyor. Bu sayede standart Windows sürümlerine kıyasla daha az bakım gerekiyor ve daha güvenli, hızlı bir deneyim sağlanıyor.

iTunes’un Microsoft Store sürümünün harici yükleyicisi olan sürümüne üstünlüklerini bu yazımızda anlatıyoruz.

Merkezileştirilmiş Yükleme Sayesinde Daha Hızlı Yükleme ve Kaldırma

Microsoft Store aracılığıyla Windows 10 kullanıcıları, Microsoft hesaplarına bağlı tüm bilgisayarlarına iTunes’u kolaylıkla yükleyebilir. Yükleme süreci kendiliğinden gerçekleşir ve yükleyici adımlarını geçmeyi gerektirmez.

Yükleme hızı kıyaslandığında Microsoft Store sürümü büyük bir avantaja sahip. Harici yükleyiciye sahip sürüm yaklaşık 3 dakikada yükleniyor ve yeniden başlatma gerektiriyor. Windows Store sürümü ise yirmi saniyeden kısa sürede yükleniyor ve yeniden başlatma gerektirmiyor.

Kaldırma açısından bakacak olursak iTunes’un harici yükleyicili sürümü oldukça sıkıntılı. Zorunlu bir sistem yeniden başlatma ile birlikte çoğu kullanıcı uygulamaları kaldırsa da bazı kullanıcılar iTunes, Bonjour, Apple Uygulama Desteği (Hem 32-bit hem 64-bit) ve Apple Yazılım Güncelleyicisi’ni teker teker kaldırmak zorunda kalıyor. Microsoft Store uygulamasını kaldırmak ise yalnızca üç saniye sürüyor ve yeniden başlatma gerekmiyor.

Apple Yazılım Güncelleme Hizmetine İhtiyaç Olmaması

Microsoft Store üzerinden yüklediğiniz iTunes uygulamasının güncellemelerini yine Store üzerinden alıyorsunuz. Harici yükleyici ile birlikte gelen Apple Yazılım Güncelleme hizmeti ise her zaman çalışan bir arka plan hizmetidir. Microsoft Store sürümünde böyle bir gereksinim olmadığı için kullanıcılar iTunes’u güncellediklerinde bilgisayarlarını yeniden başlatmak zorunda kalmıyor.

Daha Az Sistem Yükü

iTunes’un Microsoft Store sürümü; kaynak tüketen Apple Yazılım Güncelleme, Bonjour, Apple Uygulama Desteği ve diğer yardımcı hizmetlerle birlikte gelmiyor. Böylelikle sistem kaynakları gereksiz yere tüketilmiyor ve arka planda sürekli çalışan hizmetler olmuyor.

Sürücüler Windows Update Aracılığıyla Sağlanıyor

iTunes’un Microsoft Store uygulamasını çalıştırıp bir Apple cihazı ilk kez bağladığınızda gerekli sürücü paketi Windows Update aracılığıyla indirilecek ve yüklenecektir. Yeniden başlatma gereksinimi de olmayacak.

Farklı Dosya Konumu

Microsoft Store sürümü ile harici yükleyiciye sahip iTunes arasındaki bir diğer fark ise dosya konumu farklılığıdır. iTunes tarafından alınan yerel yedekler farklı klasörlerde yer alıyor.

Microsoft Store sürümü : C:\Kullanıcılar\<kullanıcı_ismi>\Apple\MobileSync\Backup

Harici yükleyici sürümü : C:\Kullanıcılar\<kullanıcı_ismi>\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup