Steelseries Rival 105 Oyuncu Faresi İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan ÇelikLeave a Comment

Rival 105 Steelseries’dan hesaplı ve iddialı bir RGB oyuncu faresi.

80 gram ağırlığa sahip sağ elle kullanılan bir fare bu ve Steelseries’ın Kana modelinden esinlenilerek tasarlandığını söyleyebiliriz. Kaldı ki kutu üzerinde de bu belirtilmiş.

Bilmeyenler için Kana, Steelseries’ın oldukça popüler bir modeli. Ergonomik şekli ve uygun fiyatı bu fareyi oldukça yaygın yapan iki faktördü.

Kana’dan Rival 105’e tekrar geri dönersek. 105’te sensör olarak PixArt’ın S3059-SS modeline yer verilmiş. Bu sensör maksimum 4000 CPI tarama çözünürlüğe ve 140 IPS hareket tesbit değerine sahip. Bu da maksimum saniyede 355 cm hıza kadar hareketlerinizin algılanabileceği anlamına geliyor.

Tuşlara gelirsek, klasik 6 tuş tasarımı görmekteyiz bu farede. Sağ ve sol tık tuşları, sensör hassasiyeti ayarlama tuşu, teker tuşu ve farenin sağ tarafına konumlandırılan, baş parmağınızla basabileceğiniz ileri ve geri tuşları var.

Sağ ve sol tık tuşları 20 milyon basım ömrü garantili omron anahtarlara sahip. Tıklama sesi oldukça belirgin ve tok. Tuşların hareket mesafesi tatmin edici.

Fiziksel ölçüler bakımından orta boy diyebileceğimiz bir fare bu. Yakın zamanda incelemiş olduğumuz ve linkine video açıklamalarından ulaşabileceğiniz Rival 300S modeli 105’e göre oldukça uzun ve büyük kalıyor.

Farenin tüm yüzeyi SteelSeries’ın “Black Soft Touch” adını verdiği özel kaplamaya sahip. Parmaklarınızı yerleştirdiğiniz sağ ve sol kısımlarda pürüzlü vb.. farklı yüzey seçimine gidilmemiş. Bu fareyi diğer oyuncu fareleri karşısında biraz basit gösterse de maliyet odaklı bir seçim olabilir.

SteelSeries Engine 3 altında erişebildiğimiz detaylı fare özellikleri istendiğinde fare içindeki dahili hafızada saklanabiliyor. SteelSeries Engine 3 Kendiniz belirleyeceğiniz 2 adet hassasiyet değerini kaydettiğinizde fare üzerindeki buton ile bu değerler arasında geçiş yapabiliyorsunuz.

Değiştirebildiğiniz diğer ayarlar arasında Angle Snapping, rapor hızı, hızlanma ve yavaşlama seviyeleri bulunuyor.

Bunun yanı sıra SteelSeries Engine 3, size farenin tüm tuşlarını özelleştirme, makro atama ve bu değişiklikleri farklı profiller altında saklama imkanı tanıyor.

Farenin RGB aydınlatmaya sahip olduğundan bahsetmiştik.

Birden çok SteelSeries donanıma sahipseniz PrismSync özelliği sayesinde tüm bu aygıtların RGB aydınlatmasını senkronize etmeniz mümkün.

Teker çevresinde ve farenin arkasındaki SteelSeries logosu olmak üzere 2 adet RGB LED’e sahip bu fare.

Bunlar ayrı ayrı kontrol edilemiyor. Ayrıca LED’lerin renk değişimleri usulca değil, farkedilebilir adımlarla gerçekleşiyor. Eğer nefes alma ve renk değişimi gibi efektlerde belli belirsiz geçişleri sevenlerdenseniz bu durum hoşunuza gitmeyebilir.

1.5 metre uzunluğundaki fare kablosu örgülü değil ve plastik kaplamaya sahip. Benzer fiyatlara bulabildiğimiz Kana’nın örgülü kabloya sahip olduğunu düşünürsek beklentimiz bu modelde de aynısını görmekti.

Nispeten küçük boyutları ve hafifliğine rağmen fare ayaklarının yerleşimi ve küçüklüğü sebebiyle hareket kolaylığı ve kayganlığı Rival 300s kadar yüksek gelmedi bize. Bu kullanım senaryosuna göre negatif yerine pozitif bir durum da olabilir sizin için. Örneğin eğer fare kullanımında hızdan çok kontrolü tercih edenlerdenseniz bunu olumlu bulabilirsiniz.

Kısıtlı bütçeye sahip olup, ofis ortamları için üretilen tabiri caizse “muhasebeci faresi” almak da istemiyorsanız, oyuncular için tasarlanan Steelseries Rival 105 en iyi seçeneklerden biri gibi duruyor. Daha ucuz ve LED’lerle donanmış fareler piyasada elbette mevcut, ancak büyük çoğunluğu yazılım desteği ve donanım kalitesinde sınıfta kalıyor. 200 TL altında belirli bir kalitenin üzerinde özellikler bulmak zorlaşıyor.

Sade ancak gerçekten önemli olan noktaları sağlayan bir model olmuş. Orta boyuyla herkese uygun olmayabilir ancak bu boyutta fare kullanmayı sevenler için 170 TL civarındaki fiyatıyla oldukça erişilebilir.