İşinizi Güvene Almak İçin Şifrelerinizi Güvene Alın

In ESET, Makale by Emin ÇıtakLeave a Comment

Günümüzde yeni kurulan işlerin yüzde 30’u ilk 12 ayında başarısızlıkla sonuçlanıyor. Bu dönemi başarıyla atlattıysanız, artık siber güvenliğe dikkat etmenizin zamanı gelmiş demektir.

Siber güvenlik alanında KOBI’lere yönelik (küçük ve orta ölçekli işletmeler) birçok farklı ürün bulunuyor. Özellikle BT sistemlerini korumak isteyen işletmeler güvenlik alanında geliştirmelere sıcak bakıyor. Ama söz konusu tehditler sadece BT sistemlerini hedef almıyor. İşleriniz sırasında kullandığınız tüm veriyi korumanız gerekiyor.

İşinizi güvene almanızın en etkili yollarından biri, şifrelerinizi güvene almak olacaktır. Pratikte güven için oluşturduğunuz parolaların, yine farklı bir sistem tarafından korunması iş güvenliğinizi artıracaktır.

KOBİ’lerin kullanabileceği en etkili şifre koruma yöntemlerinden biri 2FA olarak bilinen “iki aşamalı doğrulama” olacaktır. Bu teknoloji, çevrimiçi hizmetlerin çeşitliliği göz önüne alındığında, erişim bilgilerinizi güvenceye almak için için ideal bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. 2FA kullanmak sistemlerinize girmek isteyen kötü niyetli kişilerin daha fazla para ve insan gücü kullanmasına neden olacaktır.

2FA teknolojisinin doğru şekilde uygulayarak, oluşturduğunuz sağlam şifrelerle tamamlayıcı güç elde edebilirsiniz. Birçok insan şifrelerini hatırlayamadığı için onları yazılı olarak tutma ihtiyacı hisseder. Bu nereden bakarsanız bakın önemli bir güvenlik açığı olarak karşımıza çıkıyor. 2FA kullanmayan bir işletmenin şifreleri kötü niyetli insanların eline geçtiğinde, her şey için çok geç olacaktır.

Yine çalışanlarınız şifrelerini bir kenara not etmiyor olsalar da, genelde bu şifreleri hatırlayabilmek için çok daha kolay ve hatırlayabilecekleri dizilimler oluşturacaklardır. Çünkü çoğu kullanıcı ilk seçenek olarak kolayca hatırlayabileceği dizilimleri tercih eder. Yine bu şifreler çok daha güvensiz olduğu için dışarıdan yapılan kırma işlemlerine karşı zayıf kalacaktır.

ESET Secure Authentication hem iş güvenliğiniz, hem de çalışanlarınız için en uygun araçlardan biri olarak ön plana çıkıyor. 2FA uygulamak için basit ve etkili bir yöntem olan ESET Secure Authentication, kimlik doğrulamasını kolayca yönetmenizi sağlar.

Cep telefonunuz ile uyumlu çalışan bu hizmet, tek dokunuşla kimliğinizi doğrulamanıza yardımcı olur. Böylece çalışanlarınızın güvensiz şifre kullanması sizi etkileyecek bir sorun olmaktan çıkan. Çok faktörlü kimlik doğrulama sayesinde onların şirket kaynaklarına erişimini kolayca kısıtlayabilirsiniz.

SDK ve API desteği sunan bu hizmet, şirketlerin uygulamayı istediği gibi özelleştirmesine olanak verir. Böylece kendinize en uygun 2FA hizmetini alabilirsiniz.