Anasayfa Haber MIT Ve NASA İş Birliğinde Yeni Türde Uçak Kanadı Tasarımı

MIT Ve NASA İş Birliğinde Yeni Türde Uçak Kanadı Tasarımı

Uçak Kanadı Tasarımı

MIT ve NASA mühendislerinin yeni türde uçak kanadı tasarımı havacılıkta yeni bir dönem başlatacak.

MIT ve NASA tarafından gerçekleştirilen iş birliği ile ortaya çıkartılan radikal kanat tasarımı yüzlerce benzer küçük parçanın bir araya getirilmesi ile ortaya çıkıyor. Bu özel uçak kanadı tasarımı devrimsel bir farklılığa sahip desek abartmayış olmayız. Bunun sebebi ise yeni kanatların uçağın uçuşunu kontrol etmek üzere şekil değiştirebilir olması.

Yeni kanat teknolojisinin hava aracı üretimi, uçuş ve bakım verimliliğine de olumlu etki edeceğinin altı çiziliyor. Bağımsız hareket edebilen kanatçık gibi yüzeyler uçağın yandan yana hareketini ve eğimini kontrol edebilecek. Öte yandan yeni kanat, tamamen ya da belirli bölümlerini hareket ettirerek hassas kontrol anlamında da büyük farklılıklar sunacak.

Uçak Kanadı TasarımıHem sert hem de esnek bileşenlerden oluşan bu yeni kanat türünde, polimer malzemeden üretilmiş parçalardan her biri örgü gibi birbirine geçiyor. Günümüz uçak kanatlarından çok daha hafif olan ve enerji verimliği de sunan kanatlar, binlerce kibrit çöpü benzeri bağlantı kirişinin küçük üçgenler olarak birleşmesi gibi görülüyor.

Bu yapının sonsuz sayıda şekil olanağı sunması da yine dikkat çekici. Geleneksel tasarımda, kalkıştan uçuşa kadarki farklı uçuş aşamaları için gerekli şekiller odaklı üretim yapılıyor. Bu tasarımda ise uçuşun her aşaması için kanat en uygun şekle göre değişebiliyor.

Üretimi oldukça kolay olan tasarım için enjeksiyon kalıplama ve kompleks 3 boyutlu kalıplama teknikleri kullanılıyor. Her bir küçük parça sadece 17 saniyede tamamlanabiliyor. Şu an için prototipler öğrencilerce bir araya getiriliyor. Gelecekte ise küçük ve basit otonom montaj robotlarının kanadın üretimini gerçekleştirebileceği de düşünülüyor.