Robot Arılar

Robot Arılar, Uluslararası Uzay İstasyonu’na Destek Verecek

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki astronotlara destek verecek robot arılar üzerinde çalışıyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) astronotlarının imdadına robotik arılar yetişecek gibi gözüküyor. NASA geliştirmekte olduğu bu astroarılar ile astronotların bakım işleri için daha az, bilim için daha fazla zaman ayırmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

NASA bu üçlü robot grubunu arılar olarak ansa da, yayınlanan görsele baktığımızda hiç de arıya benzer bir yanları olduğunu göremiyoruz. Buradaki ince espri robotların arı gibi çalışacak olması. Gemide süzülecek olan ve farklı renkledeki bu küp şekilli Astrobee adlı robotlar için çalışmalar Kaliforniya’daki Ames Araştırma Merkezi’nde devam ediyor.

MIT Ve NASA İş Birliğinde Yeni Türde Uçak Kanadı Tasarımı

Bakım ve malzeme takibi görevlerini üstlenecek olan robotlar, uzayda insan-robot etkileşimi ve yeni teknolojilerin test edilmesi gibi konularda yardımcı olacak. Ayrıca, navigasyon için kamera ve sensörler ile donatılan robot arılar, önlerindeki engellere çarpmaktan da kaçınacak. Astrobee’ler robot kollarıyla kargo taşıma görevi de üstlenebilecek.

Elektrikten gücünü alacak robotların şarjlarının azalması durumunda otonom olarak şarj olmak üzere enerji istasyonlarına gideceği belirtiliyor. Hem otonom hem de uzaktan kontrollü olmak üzere iki farklı çalışma modu bulunacak robotların bu ay içerisinde uzay istasyonuna gönderilmesi planlanıyor.