Porsche Tasarımı İki Yeni AOC Monitör Duyuruldu

In Bülten, Haber by Berker GüngörLeave a Comment

AOC, ünlü tasarım ajansı Studio F. A. Porsche’nin tasarımını yaptığı iki yeni ekranın piyasaya çıktığını duyurdu.

Porsche tasarımı yeni AOC monitörlerden ilki 4K çözünürlüğe ve VESA DisplayHDR 600’e sahip, 31.5 inçlik (80 cm) Red Dot Tasarım ödüllü iş monitörü U32U1, ikincisi de tasarıma önem veren ev kullanıcılarına yönelik geliştirilmiş 27 inçlik (68,6 cm) QHD monitörü Q27T1.

U32U1 modelinin tasarımı estetik beklentileri yüksek kullanıcıları hedefliyor ve klasik mobilya tasarımındaki trendlerden yararlanıyor. Boru biçimindeki tripod ayağı, görsel hafiflik yaratıyor ve her ortam ve kullanımda dikkat çekiyor.

Bu model 4 taraftan çerçevesiz, ince ve eğilebilir ekran, 120 mm’ye kadar yüksekliği ayarlanabilen, parlak metal tripod ayağının üzerine yerleştirilmiş. Kablo konektörlerine de ev sahipliği yapan, yuvarlak köşeli, aluminyum arka kapak, koyu gri renkli, düz arka kapak ile hoş bir kontrast oluşturuyor. Gerçekten işlevsel bir yenilik ise, bu kapağın ekran portre konumuna çevrildiğinde (pivot işlevi) aynı konumda kalması, böylece kablolar da aynı yerde kalıyor. Daha fazla esneklik için ise ekran dış ayaklara ya da duvara monte edilebilmesi için VESA gride sahip.

Profesyonel talepler için 31.5 inçlik (80 cm), ekstra büyük IPS ekrana ve 4K/UHD çözünürlüğe (3840×2160 piksel) sahip. VESA Display HDR 600 ve HDR 10 standartlarına uygunluğu sayesinde, ekran, 1.07 milyar rengi beraberinde getiren, 10 bitlik renk derinliği sunuyor. Ekran, DCI-P3 renk alanının %90’ını kapsıyor, bu da modelin video ve fotoğrafçılık profesyonelleri ile fotoğraf tutkunları ve aynı zamanda tasarımcılar için iyi bir seçim olmasını sağlıyor.

Q27T1 – İleri görüşlü asimetri

Q27T1’in asimetrik ayağı, önceki modellerin tasarım mirasını sürdürüyor. Kenar tasarımlı, üç taraftan da çerçevesiz ekran, solundaki ve sağındaki plastik çerçeveyi saklayarak gerçekten çerçevesiz hale getiriyor. Ayağın temiz görünümüne ise giriş/çıkış portlarının bir kapak ile saklandığı arka kısım eşlik ediyor. Çıkış kabloları için burada bulunan sadece küçük bir aralık, Q27T1 modelinin genel zarif görünümünü tamamlıyor.

AOC’nin Q27T1 modelinin 27 inçlik parlamayan IPS paneli 2560×1440 piksellik Quad HD çözünürlüğü sunuyor. IPS teknolojisi, aynı zamanda geniş görüntüleme açılarını ve yüksek renk reprodüksiyonunu da beraberinde getiriyor. AOC’nin yeni T1 ürün grubu ekranlarının ilk modeli Q27T1, NTSC renk alanının %90’ını kapsayan geniş bir renk gamı sunuyor. İki adet HDMI ve bir DisplayPort soketi ise monitörün, aralarında masa üstü bilgisayarlar, diz üstü bilgisayarlar, Blu-ray çalarlar ve oyun konsollarının da bulunduğu geniş yelpazede yer alan cihazlara bağlanabileceği anlamına geliyor.

AOC Q27T1 modeli 2019 yılının Temmuz ayında 349 USD üretici tarafından tavsiye edilen perakende fiyatından ve U32U1 modeli ise 2019 yılının devamında piyasada olacak.