Intel Optane Memory H10

Intel Optane Memory H10 Üstün Hız ve Depolama Vadediyor

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Intel Optane Memory H10 hem önbellek hem de depolamayı bir araya getiriyor.

Intel daha çok işlemcileri ile gündeme geliyor olsa da Optane teknolojisi ile bellek tarafında her geçen gün güçleniyor. Intel Optane Memory H10 ile dizüstü bilgisayar, 2’si 1 arada, hepsi-bir-arada ve mini PC’ler için veri depolama ve erişim anlamında ciddi hız artışı sağlanacak.

Yeni bir tür RAM veya flaş depolama olmayan Intel Optane, aslına bakılırsa tam da bu ikisinin arasında bir teknoloji. RAM ve sabit disk arasında bir önbellek gibi davranan bu yeni tür bellek sayesinde, RAM gibi dosya ve programlara hızla erişim mümkün. Öte yandan, RAM’lerde olduğu gibi bilgisayar kapandığında bu donanımın üzerindeki veriler silinmiyor. Optane donanımları genel olarak 16 GB veya 32 GB PCI M.2 bellek modülleri olarak geliyor ve DRAM ve HDD’ye ek olarak kurulabiliyor.

Katı hal depolama ile birlikte gelen yeni H10 ise önemli bir farka sahip. Yine M.2 form faktöründe olan ürün, Intel Optane ile Quad Level Cell (QLC) 3D NAND depolamayı hepsi-bir-arada modül halinde sunuyor. Bu birliktelik ile dokümanların 2 kat daha hızlı açılmasının, oyunların yüzde 60 daha hızlı başlatılmasının veya medya dosyalarını çoklu-görevde bile yüzde 90 daha hızlı açmanın mümkün olduğu ifade ediliyor. Ayrıca, geleneksel Triple Level Cell (TLC) 3D NAND SSD ile kıyaslandığında ürünün yine çok daha hızlı olduğunun altı çiziliyor.

Intel yeni donanımı için şu an fiyat bilgisi paylaşmıyor. H10’un Acer, Asus, Dell ve HP tarafından bu yılın ikinci çeyreğinde sunulacak yeni ürünlerde yer alması bekleniyor. Modüllerin 16 GB Optane/256 GB depolama, 32 GB Optane/512 GB depolama ve 32 GB Optane/1 TB depolama seçenekleri ile yakın zaman içerisinde raflardaki yerini alması planlanıyor.

İlginizi çekebilir: Intel NUC KIT NUC8I7HVK Kutudan Çıkıyor