PS Vita ve Android İçin Nintendo Switch Emülatörü Geliştiriliyor

In Haber, Mobil, Oyun by Egemen YıldızLeave a Comment

Android (MonoNX) ve PSVita (DaedalusX64) için Nintendo Switch emülatörü çalışmaları başladı.

Emülasyon dünyası zaman zaman beklenmedik gelişmelere sahne oluyor. Özellikle konsol dünyasına ait emülatörler neredeyse her cihaz için karşımıza çıkıyor. Yakın zamanda da Android ve PSVita, Nintendo Switch emülatörüne kavuştu. Ancak uygulamalar henüz geliştirme aşamasında ve tam anlamıyla çalışır durumda değil.

MonoNX, ctrninja kullanıcı ismine sahip geliştirici tarafından ortaya çıkarılan ve Android akıllı telefonları/tabletleri hedef alan bir Switch emülatörüdür. Temel olarak yuzu’nun alternatifi olarak geçen ve son zamanlarda çok sık geliştirilmeyen Ryujinx emülatörünü kullanan MonoNX, henüz grafik çıktısına sahip değil. Bu yüzden sadece konsol çıktısına sahip olacaksınız ve test amacıyla giriş düzeyindeki homebrew uygulamaları çalıştırabiliyorsunuz.

64-bit Android çalıştıran modern bir akıllı telefona sahipseniz MonoNX emülatörünü Google Play Store aracılığıyla edinebilirsiniz. Ayrıca bu bağlantıyı kullanarak projenin GitHub adresine ulaşabilir ve gelişmeleri takip edebilirsiniz.

DaedalusX64, Nintendo 64 emülatörüdür. PSP ve Nintendo 64 aynı CPU mimarisine sahip olduğu için oldukça işlevsel çalışan bu emülatör Super Mario 64, Mario Kart 64 gibi oyunları oynanabilir düzeyde çalıştırabiliyor. Yakın zamanda da performansı artıran, kararlığı ve uyumluluğu geliştiren güncellemeler de alan bu emülatörü bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.

DaedalusX64 ile ilgili yeni gelişme ise aracın 1.1.6 sürümüyle birlikte Discord kanalında PSVita uyumlu bir sürümle ilgili çalışmaların başlamış olması. Yeni gelişmeleri takip etmek ve test sürecinde yer almak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.