Anasayfa Video Philips Hue Go İncelemesi

Philips Hue Go İncelemesi

Philips markasının Hue aydınlatma çözümleri ailesine mensup olan Hue Go akıllı lambasını sizler için inceledik.

Philips HUE, aslında içinde birçok aydınlatma çözümü barındıran geniş bir ekosistem. Bu videomuzda inceleyeceğimiz HUE GO ise bu aileye mensup olan taşınabilir bir aydınlatma ürünü.

900 gram ağırlığı ve nispeten küçük boyutlarıyla dikkat çeken Hue Go dahili lityum iyon piliyle 2,5 saatlik aydınlatma sağlayabiliyor. Tam kapasiteye kadar şarj olması ise 1.5 saat sürüyor.

Bu üründe ağırlıklı olarak kullanılan malzeme saydam plastik. Bu plastiğin iç kısmına ışığı dağıtması için mat beyaz bir kaplama uygulanmış. Ancak plastiğin kenarlarının yumuşatılması daha iyi olabilirmiş bizce. Bu haliyle biraz keskin ve küçük çocuklar ya da evcil hayvanlar için tehlikeli olabilir.

İçindeki LED 16 milyon renk gösterebiliyor ve arkasındaki tuş ile öntanımlı birkaç aydınlatma profili arasından geçiş yapabilirsiniz. Ancak Hue Go’nun potansiyelini tam olarak ortaya çıkarmak için Hue Köprüsü ile kullanılmak gerekiyor.

Tasarım

Hue Go’nun arkasında hafif yatık bir şekilde durmasını sağlamak amacıyla yerleştirilen bir çıkıntı var. Bu şekilde konumlandırdığınızda adaptör girişi en altta kalıyor. Ancak kablo hafif eğimli yapıldığı için bu bir sorun teşkil etmiyor.

Hue Go daha çok bir yere yansıtılarak kullanılması amaçlanan bir cihaz olduğu için, şarj kablosu önden çıkacak şekilde tasarlanmış. Bu sayede arkadan baktığınızda kabloyu görmüyorsunuz.

HUE Köprüsü

HUE köprüsü, adından da anlaşılacağı üzere tüm HUE aygıtlarını kontrol etmenizi sağlayan bir cihaz. Üzerinde güç vermek için bir adaptor girişi ve router bağlantısı için bir RJ45 Ethernet portu bulunuyor. Menzili içindeki tüm Hue aygıtlarına kablosuz olarak bağlanıp onları kontrol ediyor.

Ampul Özellikleri

6 Watt gücünde bir LED ampule sahip olan Hue, 300 lümen gücünde ışık verebiliyor ve 20.000 saat kullanım ömrüne sahip. Bu da sürekli açık bırakıldığında bile yaklaşık 2.5 yıl dayanabileceği anlamına geliyor.

Hue Uygulaması

Hue’nun iOS veya Android uygulamasını mobil aygıtınıza indirip yüklediğinizde ve HUE Köprüsünün bağlı olduğu router’a bağlandığınızda, uygulama köprüyü otomatik algılıyor. Köprü ile Hue aygıtları aralarındaki bağlantıyı kablosuz olarak kuruyorlar. Bu sayede cep telefonunuzdan istediğiniz rengi, tonu ve parlaklığı ayarlayıp kaydedebiliyor, ruh halinize göre bunları seçip yükleyebiliyorsunuz.

Mobil Hue uygulaması gerçekten hayli işlevsel. Uygulamaya istediğiniz kadar köprü ekleyebiliyorsunuz ve her köprü 50 kadar Hue aygıtını kontrol edebiliyor. Ayrıca sanal odalar tanımlayabiliyorsunuz. Her odanın ışık seviyesini ve renklerini manüel olarak belirleyebildiğiniz gibi, otomasyon oluşturup belirli saatlerde otomatik açılacak veya kapanacak şekilde de ayarlayabiliyorsunuz. Bir bakıma evinizi akıllı eve çeviriyorsunuz.

Bu noktada bir eleştiri de dile getirmem gerekiyor. Hue aygıtlarına köprüye gerek duymadan bireysel olarak bağlanabilme opsiyonumuz olsaydı daha güzel olabilirdi. Nesnelerin internetiyle haşır neşir bir insan olarak kablosuz iletişim modüllerinin bu aygıtlara sığdırılabilecek kadar küçük olduklarını ilk elden tecrübe ettiğim için bunu söylüyorum.

Bridge tamamen anlamsız değil elbette. Aksine fikir güzel ve bir noktadan sonra gerekli. Örneğin evinizde çok sayıda Hue aygıtınız varsa, bunları topluca veya parça parça kontrol etmek istediğinizde işinizi çok kolaylaştırıyor. Ancak sadece 1 Hue aygıtı edinenlerin dahi ışığı telefonlarından kontrol edebilmek için köprü edinmek zorunda kalması ek maliyet oluşturuyor.

Hue köprüsü fiyatının 369 TL olduğunu düşünürsek buradaki eleştirinin sebebini görebilirsiniz. Akıllı ev uygulamaları git gide yaygınlaşmaya başlasa da, hala kısıtlı bir kitleye hitap eden bir alan ve maliyet bu sebeple henüz biraz yüksek.

Hue Go’nun 589 TL satış fiyatı, köprüyü de eklerseniz 958 TL’ye ulaşıyor. Eğer Philips Hue ekosistemine girmek ve ilerde evinizdeki ampulleri de Hue muadilleriyle değiştirmek istiyorsanız, bu köprüyü de almanızı öneririz.