Siber Şantaj Yine Yükselişte!

In ESET, Makale by Berker GüngörLeave a Comment

Siber suçlular rastgele seçtikleri kullanıcıları, internet aktivitelerini ifşa etmekle tehdit ederek para koparmaya çalışıyor. ESET uzmanları bu konuyu mercek altına aldılar.

Temmuz 2018’de bilgisayarlarının saldırıya uğradığını iddia eden e-postalar alan kişilerden sorular almaya başladık. Saldırgan elinde kullanıcılara ait “yetişkin içeriği” izlerken çekilmiş videoları olduğunu iddia ediyordu. Son birkaç gün içinde, benzer, ancak belirgin şekilde farklı şantaj girişimleri görmeye başladık.

Bu aldatmaca hakkında daha önce yazdığımızda, belirli bir oltalama saldırısını tanıtmayı ve güvende olmanızı sağlamayı amaçlamıştık. Bu bugün ve ileride yazacağımız makalelerde tüm aşamalarını tanımanızı sağlamak istiyoruz. Böylece benzer saldırılara karşı da güvende olacaksınız.

Dolandırıcılar, kurbanlarını avlamaya çalışırken her zaman yeni tuzaklar oluşturduğundan, düzenli güncellemeye ihtiyaç duyan bir süreç olacaktır. Aslında konuyu her şeyi kapsayacak şekilde Savaş ve Barış’a dönüştürmemek için bölümlere ayırıyoruz. Bu bir blog yazısından çok devam eden bir proje olabilir.

İlk olarak, genel olarak şantaja bakalım: Siber dünya için de yüz yüze olduğu gibi hemen hemen aynıdır. Şantaj birkaç unsur gerektirir:

a) Hedeflenen kurbanın gizli tutmak isteyeceği bir şey,

b) Şantajcının o “bir şeye” sahip olduğuna dair bir kanıt,

c) Tehdit,

d) Mağdurun tehdit eden eylemi “önlemesi” için şantajcı tarafından sağlanan bir yol – genellikle para ama başka şeyler de olabilir.

ESET araştırmacısı Bruce P. Burrell tarafından yazılan bu ilgi çekici makalenin tamamını buradaki bağlantıda bulabilirsiniz.