Anasayfa Haber Apple A13 işlemcisi, 7nm N7 Pro İle Üretilecek

Apple A13 işlemcisi, 7nm N7 Pro İle Üretilecek

Apple A13

Yeni iPhone akıllı telefonlarda kullanılacak 7nm Apple A13 çipsetlerin N7 Pro işlemi ile üretileceği ortaya çıktı.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) tarafından Qualcomm Snapdragon 855, Apple A12 Bionic ve Huawei Kirin 980 gibi çipsetlerde kullanılan 7 nanometre üretim işleminin yakın zaman içerisinde daha da geliştirileceği ileri sürüldü.

Geliştirilmiş 7 nanometre işlemi üst düzey morötesi litografi (EUV) kullanımı ile daha hatasız çip şablonları oluşturacak ve bu sayede artan verimlilik ve güç için daha az alan ihtiyacı duyulacak. TSMC bu yeni tekniğini N7+ olarak adlandırıyor.

Bu tekniğin kullanılacağı ilk mobil işlemcinin Huawei Kirin 985 olacağı ve üretimin bu çeyreğin sonunda başlayacağı paylaşılıyor.  Kirin 985 sonrasında ise sırada Apple A13 olacak. Öte yandan, A13 için N7 Pro adı verilen N7+ işlemcinin daha gelişmiş bir versiyonu kullanılacak.

Nisan ayı başında TSMC’nin 5 nanometre konusunda ilerleme kaydettiği konuşulmuştu ancak, üretimin şu an için riskli olduğu söylenmişti. 5nm işlemcilerin 2020 model akıllı telefonlarda, 3nm işlemcilerin ise 2022 model akıllı telefonlarda kullanılması ön görülüyor.

İlginizi çekebilir: 7nm Qualcomm Snapdragon 735 Detayları Sızdırıldı