Windows 10 19H1 güncellemesi hakkında her şey

Windows 10 1903 Güncellemesi İle Gelen Yenilikler

In Haber by Deniz Aslan10 Comments

Windows 10 Sürüm 1903 (19H1) güncellemesi ile gelecek olan yeniliklere yakından göz atıyoruz.

”19H1” kod adıyla bilinen bu güncelleme Windows 10 Mayıs 2019 Güncellemesi olarak önümüzdeki aydan itibaren kullanıcılara sunulacak. Gelin, 1903 sürümünün yeniliklerine yakından göz atalım.

İlginizi Çekebilir: Windows 8 Uygulama Güncellemeleri Sonlandırılıyor

Ayarlar

– Yeni Windows 10 güncellemesi ile beraber ayarlar menüsünde önemli bir değişikliğe imza atıldı. Artık kullanıcılar, ayarlar menüsüne eklenen hızlı erişim çubuğu sayesinde istediği ayara daha hızlı bir şekilde erişim sağlayabilecek.

Görev yöneticisi üzerinden kullanıcılar artık hangi uygulamanın hangi monitörde aktif olabildiğini görebilecek.

– Depolama ayarları daha sade bir hale getirildi.

Windows Hello ayarları daha kolay bir hale getirildi. Bunun haricinde, Oturum Açma Seçenekleri sayfası da baştan aşağıya yenilendi.

Windows Update için Akıllı Aktif Saatler özelliği kullanıma sunuldu. Bu özellik sayesinde güncelleme saatleri kullanım alışkanlıklarınıza göre belirlenebilecek.

Windows 10 güncellemeleri için 7 GB’lık disk bölümü otomatik olarak ayrıldı. Böylece güncelleme sırasında ortaya çıkan yetersiz hafıza sorununu da çözüme kavuştu.

– Bilgisayarı Yeniden Başlat ekranı sade bir arayüz ile güncellendi.

– Sorun Giderici çözümleme sistemi elden geçirildi. Güncelleme sonrası, Sorun Giderici sistemi artık daha fazla sorunu gelişmiş bir düzeyde çözebilecek.

Windows 10 19H1 Güncellemesi ile 3D Viewer, Hesap Makinesi, Mail, Takvim, Groove Music, Movies and TV, Paint 3D Ses Kaydedici gibi yerleşik uygulamalar kaldırılabilecek.

Arama ve Cortana Üzerinde Yapılan Değişiklikler

– Yeni güncelleme ile beraber Cortana ve Arama birbirinden ayrıldı.

– Cortana için yeni bir kısayol eklendi. Artık kullanıcılar Görev Çubuğu’nda yer alan simgeye tıkladıklarında Cortana sesli asistan ile direkt olarak iletişime geçebilecekler.

– Kullanıcılar artık, yeni eklenecek olan En Çok Kullanılan Uygulamalar sekmesi üzerinden en çok kullandıkları uygulamalara hızlı bir şekilde erişim sağlayabilecekler.

Windows 10 arayüz değişiklikleriArayüz Değişiklikleri

– Baştan aşağıya yenilenen Başlat Menüsü: Yeni güncellemeyle arayüz tasarımına odaklanacak olan şirket, Başlat Menüsü tasarımına da el atacak. Bu kısımda sade bir tasarım diline geçiş yapacak olan Microsoft, daha az ikona yer verecek.

– Yeni güncelleme ile beraber kullanıcılar yeni bir Light Tema sunulacak. Bu tema Başlat menüsü, Eylem Merkezi, Görev Çubuğu gibi birçok yerde aktif olarak kullanılabilecek.

– Varsayılan duvar kağıdı daha açık renkler ile güncellendi.

– Emoji menüsü sürüklenebilir ve taşınabilir bir hale getirildi. Ayrıca, yeni emojiler de işletim sistemine dahil edildi.

– Giriş Ekranı için yeni Akrilik bulanıklık efektleri eklendi.

Windows 10 19H1 güncellemesi hakkında her şey

Windows Sandbox

19H1 güncellemesinin en dikkat çeken özelliklerinden biri ise şüphesiz Windows Sandbox. Bu özellik sayesinde güvenilmeyen uygulamaları sistemden yalıtılmış bir şekilde açabileceksiniz. Böylece, işletim sistemine olası bir fidye yazılımı veya benzeri virüslerin girmesi rahatlıkla engellenebilecek.

Diğer Yenilikler

– Dokunmatik klavye daha da akıllı hale getirildi. Yeni geliştirilen sistem sayesinde, dokunmatik klavye yazma şeklinizi analiz edecek ve dokunma yerlerini duruma göre görünmez hale getirecek.

– Dokunmatik klavye için yeni semboller eklenecek.

– Caps Lock açık olduğunda Ekran Okuyucusu kullanıcıları uyaracak.

– Ekran Okuyucu daha da kullanışlı hale getirilecek. Artık Ekran Okuyucu önceki, şimdiki ve sonraki cümleleri okuyabilecek.

– ADLaM belgeleri, Windows Ebrima yazı tipi ile görüntülenebilecek. Bunun yanı sıra ADLam için yeni bir sanal klavye desteği de kullanıcılara sunulacak.

– Vietmanca Teleks ve Tuş takımı temelli klavyeye eklenecek.

– Linux dosyaları doğrudan Windows Dosya Gezgini Üzerinden görüntülenebilecek.

– Mikrofon kullanıma geçtiği zaman sistemin tepesinde bir mikrofon simgesi belirecek.