Intel Ekran Kartları

Intel Ekran Kartları Samsung Tarafından Üretilebilir

In Haber by İlker Şekercioğlu2 Comments

Intel ekran kartları üretimi için Samsung ismi ön plana çıkıyor.

Intel Xe ekran kartlarından sorumlu olan Raja Koduri tarafından Kore’deki Samsung Electronics silikon üretim tesisine yapılan ziyaret, birçok söylentinin ortaya çıkmasına neden oldu. Yakın zamanda 5nm üst düzey morötesi (EUV) tabanlı üretim süreciyle ilgili gelişme kat eden tesise yapılan bu ziyaretin, Intel ekran kartları projesi ile ilgili olduğu düşünülüyor.

Koduri’nin Intel Xe ekran kartlarının seri üretimi için Samsung’un 10 nm altı üretim tekliflerini değerlendirmek üzere tesise gittiği tahmin ediliyor. Intel’in bu üretimi kendisinin üstlenmemesinin nedeni olarak, işlemci üretiminden kayıp vermeme isteğini gösterebiliriz.

Intel’in 10 nm üretiminin Intel Xe için gerekecek yüksek transistör yoğunluğu gereksinimlerini karşılayamayacak olması ihtimali ve AMD’nin çoktan 7 nm geçişine başlaması da rekabeti kızıştırıyor. Ek olarak, NVIDIA’nın da gelecek nesil GPU’larında 10 nm altına inmesi bekleniyor.

Bakalım Intel, kıran kırana bir mücadelenin olduğu ekran kartı piyasasına Samsung desteği ile giriş yaparak rakipleri karşısında öne çıkmayı başarabilecek mi?

İlginizi çekebilir: NVIDIA’nın Deneyimli İsmi Tom Petersen Intel Ekibine Katıldı