Anasayfa İş Acer ile VR, Oyun Donanımları ve Yeni Stratejilerini Konuştuk

Acer ile VR, Oyun Donanımları ve Yeni Stratejilerini Konuştuk

Acer, WP8 pazarına girmeye hevesli.

Acer’ın yeni ürünlerini tanıttığı New York etkinliğinde firmanın Kurumsal Pazarlama Başkanı Tiffany Huang ile şirketin stratejisini konuştuk.

Recep Baltaş  – Geçtiğimiz yılki etkinlikte VR konusu epey ağırlıklı idi. Bu yil ise VR konusu son kullanıcıdan biraz daha profesyonel alana geçmiş gibi. Siz de StarVR ile ile partnersiniz değil mi?

Tiffany Huang – Evet, StarVR şu anda bizim alt şirketimiz konumunda.

RB – Son kullanıcılara VR başlığı üretmekten geri mi çekildiniz? VR konusuna eğilmeyi tekrar planlıyor musunuz? Bunu sorma sebebim bazı firmaların VR hazır olmadığı için bu alandan çekilmeleri.

TH – StarVR daha çok profesyonel kullanım için uygun. Aynı zamanda da premium bir ürün. Bu bağlamda profesyonel alanda kullanma seçeneğiniz mevcut.

Öte yandan son kullanıcı tarafında da kapı açık lakin epey bir koşul gerekiyor. Örneğin içerik ve Microsoft desteği bunların başında yer alıyor. Bu bağlamda biraz zaman alacak.

RB – Oyun monitörleri konusuna geçmek istiyorum. Bugün 144 Hz, 165 Hz ve 240 Hz monitörler görmek çok hoş lakin bu konuda gördüğümüz gelecek nedir? OLED paneller geliyor mu veya başka ne yenilikler var?

TH – [Gülümseme] Daha şimdi yeni ürünleri piyasaya sunduk ve siz bir sonrakileri soruyorsunuz. Dürüstçe söylemeliyim ki her zaman bir sonraki adım için çalışıyoruz. Şu anda hem oyun oynayan hem de çalışanlar için 144 Hz tazeleme hızına ek olarak renk doğruluğu da yüksek olan modeller sunuyoruz. Yani farklı ihtiyaçlara göre biçilmiş kaftan ürünler bunlar.

Buna ek olarak soğutma konusunda da yeniliklerimiz söz konusu. Bu sayede herhangi bir düşüş olmadan en iyi performansı elde edebiliyorsunuz.

Bugün burada toplanan herkesi dinleyerek hem yüksek tazeleme hızına sahip hem de Adobe RGB renk gamutunun tamamını kapsayan monitörlere ulaştık ve bu şekilde kullanıcıları dinlemeye devam ederek yeni ürünlerimizi tasarlayabiliriz.

Bunu cevap olarak kabul edebiliriz diye umuyorum. Zira bu etkinliği artık 11. kez yapıyoruz ve yenilik yapmak için ne kadar sıkı çalıştığımızı görmüşsünüzdür.

Acer’ın burada bir dönüşüm geçirdiğini söyleyebiliriz. Herkes PC piyasasının rekabetçi olduğunu söyler lakin oyun konusunda ne kadar başarılı olduğuma göz atabiliriz. Q2 rakamlarımızı açıkladık ve gelirimiz her ne kadar düz gitse de büyüme oranına baktığımızda %6 artış olduğunu görebilirsiniz. Bu bağlamda uzun vadede aynı alanda devam etmeyi tercih edebilirdik lakin Predator ürünlerine yoğunlaşarak farklı alanlarda da başarı elde ettik.

Bu sene buna ek olarak birden çok alana da yoğunlaştık. Eğitim için Chromebook’larımız mevcut, dijital tabelalar için uzaktan yönetilebilen AOpen ile ortaklaşa çözümlerimiz var. Bu şekilde farklı alanlardaki ihtiyaçlara cevap verebiliyoruz.

RB – Genişlemeden bahsetmişken, siz de bir zamanlar sadece anakart üreten, ancak bugün bütün oyun ekipmanı kategorilerinde ürünleri olan firmalara benzer bir strateji izleyecek misiniz?

TH – Evet, tüm ürün gamlarında olacağız. Masaüstü, ekran, dizüstü bilgisayar, gereçler, koltuk, çanta, depolama, telefon, kulaklık… Bir nevi tarzınızı tamamlayacak bütün ürünler.

Bu geniş ürün gamı sayesinde artık Türkiye’de büyümek için büyük bir fırsatımız olduğunu düşünüyorum. Artık gençlere daha iyi hitap edebiliriz.

RB – Bu yıl ConceptD ürün ailesini tanıttınız. Bu ailede de MiniPC gibi farklı ürünler görebilecek miyiz?

TH – Halihazırda MiniPC’miz mevcut. ConceptD’yi de daha yeni piyasaya sürdük ve daha fazlası da gelecek.

RB – Son sorum işletim sistemi entegrasyonuyla ilgili olacak. Microsoft artık her 6 ayda bir yeni Windows 10 sürümü yayınlıyor. Bu konu hakkında düşünceleriniz nedir? Ürünlerinizi yeni sürümlerle test ettiğinizi düşünüyorum. Sadece yenileri değil, piyasada mevcut olanları da.

Bu artık bir trend. Nasıl ki telefonunuz güncellendiğinde haberiniz bile olmuyor, PC’niz için de durum böyle. Bu güzel bir trend zira cihazınız daima yeni ve güncel kalıyor.

[email protected] etkinliğinde röportajımız bu kadar. Şimdi sizlerle New York’ta ilk kez sergilenen ürünlerin videolarını paylaşıyoruz.

Helios 700 özellikleri…

ConceptD 900 özellikleri…

Predator CG437K P özellikleri…

2019 Model Acer Nitro 7 ve Nitro 5 özellikleri…

Acer ConceptD CP7271K P monitör özellikleri