YAZGİG 2019 Etkinlik Tarihi Duyuruldu

In Bülten, Haber by Berker GüngörLeave a Comment

YAZGİG – Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günü, 5 Mayıs tarihinde gerçekleştirilecek.

Yapay Zeka bilimi birçok filme, kitaba konu olmuştur. Şu ana kadar yapılan çalışmalar bizlere bu işin çok zor olduğunu göstermekle beraber yakın gelecekte insanoğlunun günlük hayatında teknolojiyle ilgili pastasında büyük bir dilime sahip olacağının sinyallerini veriyor. Bu zorluklara rağmen insanoğlu gerçekten de güçlü bir yapay zeka elde edebilecek mi? Bunu başarmak için nasıl bir yol izlemeli ve bu konuda yapılan çalışmalar neler? Yapay zeka hayatımıza hangi alanlarda ne gibi kolaylıklar getiriyor?

Görüntü İşleme, özellikle savunma sanayinde çok önemli olan konulardan bir tanesidir. İnsansız hava araçlarında kilit rol oynamaktadır. Savunma sanayinin yanı sıra “İnsan Sayma, Plaka Tanıma, İnsan Tanıma, İnsanın Yüzünden Cinsiyet ve Yaş Aralığı Tahmini” gibi projeler ile de insan yaşamına girmiştir. Görüntü İşleme her geçen gün ilerlemekte ve kendini farklı projelerin içinde göstermektedir. Peki bu ilerleyiş nereye kadar sürecek? Görüntü İşlemenin geleceği parlak mı? Bu alanda yapılan çalışmalar nelerdir?

Yukarıda sorulan soruların cevaplarını merak ediyorsanız, Ankara Üniversitesi Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Topluluğu’nun 5 Mayıs 2019 tarihinde Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 50. Yıl Salonu’nda bu yıl beşincisini düzenleyeceği YAZGİG – Yapay Zeka ve Görüntü İşleme Günü’ne katılmanızı tavsiye ederiz.

Alanında uzman birbirinden değerli birçok ismin daha katılacağı YAZGİG’19, hafta sonunu bilimle doldurmak isteyenler için yılda bir kez bulabilecekleri ve kaçırılmaması gereken bir etkinlik. Türkiye’de bahsi geçen konulardaki en büyük organizasyon olan ve bu bağlamda Türkiye’de bir ilk olma özelliği gösteren organizasyonda kafanızdaki sorulara bulacağınız cevapların yanı sıra daha birçok bilgiye de sahip olacaksınız.

Detaylı bilgi için etkinliğin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bu etkinliği sosyal medya hesaplarından da takip edebilirsiniz.

Facebook: facebook.com/yazgigconf

Twitter: twitter.com/yazgigconf

Instagram: @au_yazgit

KONUŞMACILAR

– Prof.Dr. Refik SAMET

Ankara Üniversitesi

“Görüntü İşleme: Vedo Sinopsis”

– Dr. Umut DEMİREZEN

Roketsan A.Ş.

“Yapay Zeka ve Havacılık Sektörü”

– Prof.Dr. Varol AKMAN

Bilkent Üniversitesi

“Düşünen Bir Yapay Zeka Yapılabilir mi? İnsana Belirli Yönlerden Benzemek Zorunda Mıdır?”

– Kürşat İNCE

Havelsan A.Ş.

“Yapay Zeka Zafiyetleri”