Cooler Master MM830 Oyuncu Faresi Ve MP750 RGB Fare Altlığı İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan ÇelikLeave a Comment

Cooler Master MM830 oyuncu faresini ve MP750 RGB aydınlatmalı fare altlığını detaylı olarak inceledik.

Cooler Master MM830 modelinde, ABS yerine PBT plastiği yani Polibütilen Tereftalat kullanılmış. Alışılmış ABS plastiği yerine kullanılan PBT, uzun kullanımda aşınma kaynaklı parlamalara karşı çok daha dayanıklı bir malzeme.

Bir yıldan uzun kullanılan çoğu farenin elinizle temas eden noktalarının aşınıp, parlamaya başladığına tanık olmuşsunuzdur. İşte bu aşınma ve parlama, farenizde ABS plastik kullanıldığını gösterir. PBT ise uzun kullanımda bu tür aşınmalara karşı çok daha dayanıklıdır.

Tasarım

Farenin sol tarafındaki büyük başparmak desteği ve LCD ekranı ilk bakışta dikkati çeken en önemli unsur oldu. Bu başparmak desteğinin altında ve farenin arka tarafında büyük bir “skatez” yani fare ayağı bulunuyor.

Bir başka fark ettiğimiz detay da, farenin tasarımının spor otomobillere benzemesi. Oldukça sportif ve agresif bir çizgiye sahip diyebiliriz. Sağ ve sol tık tuşları üstten bakıldığında gövdeye bağlı değilmiş gibi duruyor.

Ergonomi

MM830 büyük diyebileceğimiz bir fare, bu sebeple büyük ele sahip kullanıcıları rahat ettirecektir. Yüksekliği de yine büyük ele sahip kullanıcılar düşünülerek ayarlanmış. Avuç içinize tamamen oturuyor. Başparmak desteği yine rahatlığı artıran unsurlardan biri.

Sensör

PixArt’ın PMW 3360 optik sensörünün kullanıldığı MM830, 24.000 CPI çözünürlüğe sahip ve bunu 100 CPI aralıklarla değiştirebiliyorsunuz. Fare üzerindeki hassasiyet ayarlama tuşu 4 farklı öntanımlı sensör hassasiyeti arasında kolayca seçim yapmanızı sağlıyor. Tabii ki belirli bir eşik aşıldıktan sonra bu rakamlar pek bir şey ifade etmiyor, çünkü takdir edersiniz ki kimse faresini 24.000 CPI’da kullanmıyor.

Önemli olan sensörün yüzeyi isabetli bir şekilde okuyabilmesi ve hareketleriniz ne kadar hızlı veya küçük olursa olsun, doğru bir şekilde dijital ortama aktarılabilmesi. PMW 3360’ın da bunu saniye başına 250 inç izleme hızı ile hassas bir şekilde yapabildiğini söyleyebiliriz.

Tuşlar

Toplamda 8 tuşa sahip MM830 modelinde, alışılmış sol-sağ tık tuşları, teker tuşu ve sensör hassasiyeti değiştirme tuşu haricinde, sol tarafta 4 tuş daha bulunuyor. Varsayılan olarak bunların atanmış görevleri var. Tabii isterseniz bunların işlevlerini değiştirebiliyorsunuz ya da makro atayabiliyorsunuz.

Ancak bu tuşlardan arkada olanının pozisyonu fazla geride gibi, basmak biraz zor. Klavyedeki yön tuşları gibi bir tasarım izlenmesi daha pratik olabilirmiş.

CoolerMaster’ın TacTiX özelliği sayesinde, mevcut tuşlarınızın işlevlerini genişletebiliyorsunuz. TacTix tuşuyla birlikte bastığınız fare tuşları, sizin belirleyeceğiniz özel işlevlere sahip olabiliyor.

Bu arada sağ ve sol tık tuşlarında 20 milyon ömürlü Omron anahtarlar kullanıldığını da belirtelim.

LCD Ekran

Farenin sol ön tarafında, baş parmağınızın hemen önünde 96×64 çözünürlüklü bir LCD ekran var. Bu ekranda gösterilecekleri CoolerMaster portal uygulaması altından özelleştirebiliyorsunuz. Burada gösterebileceğiniz veriler oldukça çeşitli.

CPU, bellek ve GPU kullanımı, oyun türü, geçerli dpi bunlardan bazıları. Hatta bir adım ileri gidip piksel piksel bu ekranda yer almasını istediğiniz şeyi çizebilmenize de izin verilmiş. Bunları döngü şeklinde belirli aralıklarla değişmek üzere gösterebilmek gayet hoş olmuş.

Bu LCD’nin parlaklığı yüksek değil, karanlıkta oyun oynarken veya çalışırken dikkatinizi dağıtmıyor. Ancak dik otururken ekranı görmeniz oldukça zor, çünkü hafif yere bakacak şekilde açılı yapılmış. Dolayısıyla görebilmek için biraz eğilmeniz veya fareyi kaldırmanız gerekiyor.

Aydınlatma

Fare 3 ayrı aydınlatma bölgesine sahip. Teker, sensör hassasiyet gösterge ışığı ve arka taraftaki Cooler Master logosu bu bölgeleri oluşturuyor. Bunlar senkronize şekilde çalışıyorlar, ayrı renkler ve efektler atayamıyorsunuz.

Yazılım

Portal, Cooler Master marka çevre birimlerinizi aynı pencerede görüp kontrol edebileceğiniz bir uygulama. Türkçe dil destekli bu uygulama ile donanımınızın firmware yazılımını güncelleyebiliyor, aydınlatma, performans ve düğme ayarlarını yapabiliyor, bunları farklı profiller altında saklayabiliyorsunuz.

Farenin 32 bit dahili Arm işlemcisi ve 512KB hafızası var. Ayarlarınız bilgisayarınızda veya bulutta değil, farenizin içinde saklanıyor. Turnuvalara giden bir profesyonel oyuncuysanız, farenizi yanınıza alıp başka bilgisayarlara taktığınızda, ayarlarıyla uğraşmadan kullanabiliyorsunuz.

Performans ayarları kısmının çok zengin olduğu gözümüze çarptı. Kalkış mesafesi, açı uydurma, USB sorgulama hızı, yüzey ayarlama ve hatta düğme tepki süresini bile değiştirebiliyorsunuz. Profesyonel e-spor oyuncuları için bu gibi ince ayarların çok işe yarayacağı kesin.

Soldaki panelde sisteminizde algılanan CoolerMaster donanımlar listeleniyor. Örneğin burada farenin altında bir MP750 RGB fare altlığı var ve bunun ayarlarını Portal üzerinden değiştirebiliyoruz.

RGB Fare Altlığı MP750

Hazır yeri gelmişken biraz bu fare altlığından da bahsetmek istiyorum.

RGB aydınlatma hoşunuza gidiyorsa, ancak sert fare altlıklarıyla rahat edemiyorsanız, bu yumuşak RGB fare altlığı tam size göre demektir. Sol üst kısmındaki küçük bir terminale Micro USB uçlu kablo ile güç veriyorsunuz. Bu terminalde bir adet fiziksel tuş da bulunuyor ve bastığınızda aydınlatma profilleri arasında geçiş yapılıyor.

Yumuşak bir fare altlığına nasıl RGB aydınlatma eklemişler diye soranları duyar gibiyim. Cooler Master bunun için ilginç bir yöntem kullanmış. Tıpkı fiber optik kablolarda olduğu gibi, ışığın içinde seyahat edebileceği saydam ve esnek bir plastik içine, bu terminal noktasında güçlü bir RGB LED temas ediyor. Bu LED’den çıkan ışık, fare altlığını çevreleyen bu saydam plastik parça içinde ilerliyor.

Bu tasarımda gördüğümüz tek pürüz, ışığın terminalden çıktığı noktada biraz daha parlak olması. RGB hayranı değilseniz Cooler Master’ın MP510 gibi çözümleri de var. Dayanıklı yapısı ve su geçirmez Cordura kumaşıyla ön plana çıkıyor.

Sonuç

Ülkemizde 500 ile 600 TL arası satış fiyatına sahip olmasını beklediğimiz Cooler Master MM830, bu fiyatla üst segmentte yer alan bir ürün. Bu segmentteki ürünlerde görmeye alıştığımız çok alanlı RGB aydınlatma, yüksek çözünürlüklü sensör, yüksek tuş sayısı ve kaliteli materyal gibi özelliklere sahip. Özellikle e-spor ile ilgilenen oyuncuların hayatını kolaylaştıracak özelliklere sahip.

Cooler Master MP750 ise özellikle RGB aydınlatmalı bir fare altlığı ile donanımını tamamlamayı arzu eden oyuncular için hoş ve kullanışlı bir aksesuar olmuş. Aydınlatmanın göz almayacak ve dikkat dağıtmayacak seviyede olması da gayet iyi düşünülmüş.