Anasayfa Video RetroPie Kurulum Rehberi

RetroPie Kurulum Rehberi

Bu rehberimizde Raspberry Pi’ı gayet yetenekli bir retro oyun konsoluna nasıl çevirebileceğinizi gösteriyoruz! Eğer sizde çocukluğunuza dönmek ve Atari, NES, PS1 oyunları oynamak istiyorsanız, okumaya devam edin!

Raspberry Pi’ı herhalde bilmeyeniniz yoktur. Single Board Computer olarak da bilinen bu konsept küçücük bir alana sıkıştırılmış başlı başına bir bilgisayar anlamına geliyor.

Onunla yapabilecekleriniz gerçekten oldukça çeşitli. Üzerinde görmekte olduğunuz giriş/çıkış pinlerine yazacağınız programlarla erişip, bunlara bağlı elektronik bileşenleri kontrol edebiliyorsunuz mesela.

Eğer bu ilginizi çekmiyorsa, onu Apple TV gibi bir streaming kutusuna ya da NES Classic gibi bir retro oyun konsoluna da çevirebiliyorsunuz.

Bugünkü videomuz da bununla ilgili. Raspberry Pi’ı adeta bir emülatör üssüne çeviren RetroPie projesini inceleyeceğiz ve ülkemizde yaklaşık 300 liraya satın alabileceğiniz Raspberry Pi 3 B+’a RetroPie’ı nasıl kuracağınızı ve NES’ten Dreamcast’e, Gameboy’dan Playstation’a kadar konsol oyunlarını nasıl bu sistem üzerinden oynayabileceğinizi göstereceğiz.

Bizim elimizde hali hazırda Raspberry Pi 3 vardı ve onu kullandık. Ancak bu sürümün yerini şu an daha hızlı olan B+ aldı. Eğer hali hazırda elinizde bir Raspberry Pi yoksa, işlemcisi 200Mhz daha hızlı çalışan B+ versiyonu almanızı öneririz çünkü emulasyon işleminde performans yoğun olarak işlemci gücüne bakıyor. NES gibi oyunlarda bu o kadar fark etmiyor. Raspberry Pi 2 ile bile rahatlıkla oynayabilirsiniz Atari ve NES oyunlarını. Ancak iş Playstation 1 ve 2 gibi oyunlara geldiğinde işlemci hızındaki her Mhz artışı size yüksek FPS olarak geri dönecektir.

RetroPie’ın ne olduğundan bahsedelim biraz da. RetroPie Raspberry Pi üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış bir işletim sistemi. Temel olarak Raspbian işletim sistemini baz alan bu sistem Emulation Station uygulamasını front-end olarak kullanıyor. Raspbian işletim sistemini bir oyun konsolu işletim sistemine çeviriyor diyebiliriz. Gereksiz sürücü ve arkaplan uygulamalarını kaldırıyor, bunun yerine oyun kontrolcüsü sürücüleri gibi eklentileri içeriyor.

Yüklemek için RetroPie’ın sitesine gidiyoruz ve İndirme kısmından 2.25GB’lık bu disk imajı dosyasını indiriyoruz. Ardından Win32 Disk Imager uygulamasını indirip bilgisayarımıza kuruyoruz. Bu uygulama ile RetroPie disk imajını minimum 8GB’lık bir SD kartına yazıyoruz. Bu arada, eğer çok sayıda oyun yüklemeyi düşünüyorsanız hafıza kartını 16 veya 32GB yapabilirsiniz.

Yazma işlemi bittikten sonra hafıza kartını Raspberry Pi’a takıyoruz, görüntü ve güç kablolarını taktıktan sonra varsa kablolu veya kablosuz oyun kontrolcünüzü takabilirsiniz. Kısa bir otomatik kurulum işleminden sonra RetroPie hazır hale gelecektir.

Eğer bir oyun kontrolcüsü taktıysanız RetroPie bunu otomatik algılayıp ayarlamanız için bir pencere gösterecek.

İstenen tuşlara sırasıyla basarak bu adımı da tamamlıyoruz ve kontrolcümüz hazır. Biz elimizdeki Xbox One kontrolcüsünü micro usb kablosu ile Raspberry Pi’a bağladık.

Alternatif olarak Logitech’in F310 kablolu ve F710 kablosuz gamepad’lerini kullanabilirsiniz. RetroPie ile sorunsuz çalışıyorlar.

Kontrolcünüzü ayarladıktan sonra RetroPie oyunlarınızı çalıştırmaya hazır. Hiçbir ayarlama ve değişiklik yapmanıza gerek yok. Oyun yükleme kısmı da oldukça pratik ve iyi düşünülmüş.

Ancak yasal zorunluluk gereği küçük bir hatırlatma yapalım, lütfen orijinal kopyalarına sahip olduğunuz oyunları RetroPie ile oynayın.

Oyunlarınızı RetroPie’a kopyalamak için bir boş bir usb flaş diskin içinde “retropie” isimli klasör oluşturup bunu Raspberry Pie’ın boş USB yuvalarından birine takıyoruz. Retropie bunu otomatik görüp o dizin altında gerekli klasörleri oluşturacak.

Flaş diskin işlem ışığının yanıp sönmesinin bitmesini bekliyoruz ve söndükten sonra çıkarıyoruz.

Bilgisayarımıza bu flaş diski tekrar taktığımızda “retropie” altında konsol isimlerine göre birçok klasör oluşturulduğunu görebilirsiniz. Kopyalayacağınız oyun hangi konsola aitse o dizine kopyalamanız gerekmekte. Biz örnek olarak birkaç NES oyununu denemek istiyoruz.

Bu sebeple elimizdeki .rom uzantılı NES oyunlarını nes klasörü altına kopyalayıp yapıştırıyoruz ve flaş diski tekrar Raspberry Pi’a takıp disk işlem ışığının sönmesini bekliyoruz. Işık söndükten sonra flaş diski çıkarıp Raspberry Pi’ı yeniden başlatabilirsiniz.

Yeniden başlattığınızda RetroPie’ın oyunlarınızı otomatik olarak kopyaladığını ve uygun kategori altında görüntülediğini farkedeceksiniz.

Test edip oynadığımız oyunlar Bomberman, Space Invaders, Battle City, Bubble Bobble ve Battletoads oldu. Ofiste gerçekten eğlenceli dakikalar yaşadık ve hepimiz teker teker çocukluğumuza gittik diyebilirim. Ve bu sayede Battle City’de ne kadar berbat olduğumu ve Emin ile co-op Battletoads oynamanın ne kadar kötü bir fikir olduğunu farkettim. Adam düşmanlardan çok bana vurdu.

Bazı oyunlarda emülasyonun azizliğine de uğradığımız oldu tabiki. Örneğin Space Invaders’da grafik hataları sebebiyle vurmamız gereken uzaylıları tesbit edemedik. Ama toplamda gayet eğlenceli bir tecrübe oldu ve farkına varmadan arkadaşlarınızla saatlerinizi geçirebileceğiniz hoş bir ortam yarattığı kesin.

Biz açık şekilde kullansak da Raspberry Pi için üretilen pek çok kasa modeli var. Bunlardan alıp Raspberry Pi’ı ev sinema ve eğlence sisteminizin küçük ve tatlı bir parçası yapabilirsiniz.

Eğer bu videomuz hoşunuza gittiyse lütfen bunu yorumlarda belirtin ki Raspberry Pi ile ilgili daha farklı ve ilginç projeleri sizlerle buluşturalım. Başka bir videoda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.