Google Kişisel Veri Silme

Google Kişisel Veri Silme İşlemini Otomatikleştiriyor

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Google kişisel veri silme işlemi için büyük bir kolaylık sunacak yeni araçların önümüzdeki haftalarda sunulacağını açıkladı.

Google tarafından konum, aktivite ve internet kullanımı gibi bilgileriniz akıllı telefonunuz üzerinden sürekli olarak takip ediyor. Örneğin; konum bilginiz kullanılarak yakınınızdaki bir restoran size öneriliyor ve kişisel verilerinize erişimle diğer Google uygulamalarının da sizin için daha kullanışlı hale getirilmesi sağlanıyor. Tabii ki bilgileriniz kullanılmaması için yönetim seçenekleri bulunuyor ancak Google kişisel veri silme işleminin daha kolaylaştırılması için kullanıcılardan birçok geri bildirim aldıklarını paylaşıyor.

Kişisel verilerinizi yönetmek için Google Hesabı seçeneklerinden veri ve kişiselleştirme kısmına girmeniz gerekiyor. Buradan da internet & uygulama aktivitesi, konum geçmişi, konuşma ve ses aktivitesi, cihaz bilgisi ve YouTube arama geçmişi gibi verilerinizin takip edilmemesini ve kullanılmamasını seçebiliyorsunuz.

Yeni duyurulan otomatik silme araçları ise Google’ın kişisel verilerinizi ne kadar süre ile kaydedebileceğini seçmenizi mümkün hale getirecek. 3 ay, 18 ay veya siz elle silene kadar bu kayda izin verebiliyorsunuz. Bu seçim sonrasında geriye dönük kayıtlar düzenli bir şekilde otomatik olarak silinmeye başlıyor.

İlk olarak Konum Geçmişi ve İnternet & Uygulama Aktivitesi ile sunulmaya başlanacak yeni özelliğin önümüzdeki birkaç hafta içerisinde tüm kullanıcıların kullanımına açılacağı belirtiliyor.