Anasayfa Haber Bülten Apple AirPods Kullanım İpuçları

Apple AirPods Kullanım İpuçları

apple airpods

Apple’ın ikinci nesil AirPods kablosuz kulaklık modeli, daha uzun kullanım süresi ve Siri aktivasyonu gibi birçok yeni özellik sunuyor.

Kutusundan çıkarır çıkarmaz istediğiniz aygıtla kullanmaya başlayabileceğiniz yeni AirPods’u, kulağınıza takar takmaz cihazlarınıza anında bağlayabiliyorsunuz. Peki, kablosuz bağlantı kurduğumuz andan itibaren Apple AirPods bize hangi özellikleri sunuyor. İşte faydalı ipuçları.

“Hey Siri” Özelliğini Kullanmak

AirPods ilk kez, sadece “Hey Siri” diyerek şarkı değiştirmeyi, telefonla arama yapmayı, ses seviyesini ayarlamayı ve yol tarifi almayı kolaylaştıran “Hey Siri” özelliğini sunuyor. AirPods’u kullanırken deneyebileceğiniz “Hey Siri” komutlarına bazı örnekler ise şu şekilde:

• Favorilerim çalma listesini çal.
• [Kişi adı] adlı kişiye mesaj gönder.
• Sesi aç.
• Buradan eve nasıl giderim?
• Bir sonraki şarkıya geç.
• Müziği duraklat.
• AirPods’umun pil seviyesi nedir?

AirPods’u Apple Watch İle Kullanmak

Antrenmanlarınız sırasında AirPods’tan en iyi şekilde yararlanmak için kulaklığınızı Apple Watch ile kullanabilirsiniz. Bunun için akıllı saatinizde Denetim Merkezi’ni açıp AirPlay’e dokunmanız ve AirPods’u seçmeniz yeterli. Doğrudan bileğinizden arama yapabilir, Apple Music’teki şarkıları ve Apple Podcast’leri dinleyebilirsiniz.

Arayan Kişinin Kimliğini Öğrenmek
iPhone’da “Aramaları Duyur” özelliğini etkinleştirerek AirPods’un arayan kişiyi duyurmasını sağlayabilirsiniz. Bu özelliği aktif etmek için Ayarlar > Telefon > Aramaları duyur özelliğini aktif hale getirmeniz yeterli.
Kulaklığa İsim Vermek
Birden çok AirPods kurulumunuz varsa Ayarlar > Bluetooth > Aygıtlarım > AirPods’u Adlandır bölümüne giderek her bir AirPods’un adını değiştirebilirsiniz.
AirPods’u Kaybettim, Nasıl Bulurum?
AirPods’unuzla birlikte kullandığınız iPhone, iPad veya iPod touch aygıtınızda iPhone’umu Bul özelliğini etkinleştirdiyseniz, iPhone’umu Bul özelliğini kullanarak harita üzerinde AirPods’unuzun nerede olduğunu görebilirsiniz. AirPods’u kaybederseniz ve Bluetooth’a bağlı halde Apple aygıtlarınızdan herhangi birinin yakınındaysa, bulmanıza yardımcı olması için iPhone’umu Bul özelliğiyle bir ses çalabilirsiniz.
AirPods’u Aynı Anda Birkaç Farklı Cihazda Kullanmak
Mac’in menü çubuğunda ses seviyesi kestirmesini ayarladıysanız, ses seviyesi simgesinden ses kaynağı olarak AirPods’u seçebilir, bu özelliği bilgisayarınızda müzik dinlerken müziğin AirPods’unuzda çalması için hızlı bir kestirme olarak kullanabilirsiniz.
Çift Dokunma Ayarlarınızı Seçebilirsiniz
İkinci nesil AirPods, varsayılan olarak müzik çalmak veya ses akışını sürdürmek için tek bir AirPod’a çift dokunma ya da çift dokunarak dinlediğiniz içeriği ileri alma seçeneği sunuyor. AirPods’u aygıtınıza bağlayıp kutusundan çıkardığınızda, Bluetooth ayarlarına (Ayarlar > Bluetooth > AirPods bilgileri) giderek çift dokunma ayarlarını özelleştirebilirsiniz. AirPods’lardan birine çift dokunduğunuzda, istediğiniz ayara bağlı olarak içeriği oynatıp duraklatabilir, bir sonraki parçaya geçebilir ya da önceki parçayı çalabilirsiniz.
AirPods’u ve Şarj Kutusunu Temiz Tutmak
AirPods’unuzu ve Şarj Kutusunu yumuşak, tüy bırakmayan bir bez ya da yumuşak kıllı bir fırçayla düzenli olarak temizleyin. Mikrofonu ve hoparlör çıkışını kuru bir pamuklu çubukla silebilirsiniz. Hoparlör çıkışlarındaki tüm kalıntıları temiz, kuru, yumuşak kıllı bir fırçayla temizleyebilirsiniz.
Şarj Durumunu Kontrol Etmek
iPhone, iPad, iPod touch veya MacBook kullanarak AirPods’un ve Şarj Kutusunun şarj durumunu kontrol edebilirsiniz. Şarj durumunu iPhone’la kontrol etmek için, AirPods içindeyken AirPod kutusunun kapağını açın ve kutuyu aygıtınızın yakınında tutun.
AirPods’un ve Şarj Kutusunun şarj durumunu görmek için birkaç saniye bekleyin. İsterseniz iOS aygıtınızdaki Piller araç takımını kullanarak da AirPods ve Şarj Kutusunun şarj durumunu kontrol edebilirsiniz. 
AirPods’u Apple Dışındaki Cihazlarda Kullanmak
AirPods’u Apple dışındaki ya da iCloud hesabınızda oturum açmamış bir aygıtla kullanacak şekilde kurmak için şu adımları izleyebilirsiniz:
        • AirPods’unuzu kutusuna yerleştirin. 
        • Kutunun kapağını açın. 
        • Kutunun arkasındaki kurulum düğmesini, durum ışığı beyaz yanıp sönene kadar basılı tutun.
        • İstediğiniz aygıtta, Bluetooth aygıtı kurma adımlarını uygulayın.
İlginizi çekebilir: AirPods Fiyatı ve Özellikleri