Edge Yenilikleri

Chromium Tabanlı Edge Yenilikleri İddialı

In Haber by İlker Şekercioğlu5 Comments

Microsoft, Build 2019 ile Chromium Tabanlı Edge yenilikleri hakkında bilgiler paylaştı.

Microsoft bundan 5 ay önce Edge internet tarayıcısının Google açık kaynaklı Chromium projesi ile yeniden inşa edileceğini duyurmuştu. Genel kullanıma açılan ön izleme sürümleri ise 1 aydan kısa süre önce sunuldu ve Edge için birçok geliştirme yapıldı.

Öncelikle sunulacak IE modu yani Internet Explorer modu ile kuruluşların yaşayabileceği uyumluluk sorunlarının önüne geçilmesi hedefleniyor. Hala birçok kuruluşun özellikle Internet Explorer için hazırlanmış web uygulamalarına sahip olduğunu unutmamak gerek ve bunların Edge’e aktarılması şu aşamada mümkün değil. Microsoft ilk kez Windows 10 ile Edge internet tarayıcısını piyasaya sürdüğünde, beraberinde Internet Explorer’ı da sunmuştu. Yeni Edge içerisinde bu işlev bir sekme ile sağlanacak.

Yeni gizlilik kontrolleri ise 3 seviyede yapılacak. Bunlar; sınırsız, dengeli ve sıkı olarak sıralanıyor. Böylece üçüncü parti istemcilerin sizi web siteleri ziyaretlerinde nasıl izleyeceğine siz karar verebileceksiniz. Yeni Koleksiyonlar özelliği sayesinde bilgiyi toplamak, organize etmek, paylaşmak ve dışa aktarmak kolaylaşıyor. Bu özelliğin Office 365 entegrasyonuna sahip olacağının da altını çizelim.

Bu yeni özelliklerin ne zaman sunulacağı konusunda ise bilgi verilmiş değil. Genel kullanımdan önce yeni Edge’in daha kat etmesi gereken bir yol olduğunu da unutmamak gerek. Yine de Developer ve Canary ile Beta sürümleri sayesinde yazılımın denenmesi mümkün.