Anasayfa Haber Android Q Özellikleri İle İlgili İlk Detaylar Paylaşıldı

Android Q Özellikleri İle İlgili İlk Detaylar Paylaşıldı

Android Q / Google I/O 2019

Bir süredir geliştiriciler tarafından test edilen Android Q ile ilgili ilk resmi bilgiler Google I/O 2019 etkinliği sırasında açıklandı.

Android Q özellikleri, Google I/O 2019 etkinliği sırasında ilk kez açıklandı. Dilerseniz, Karanlık Mod başta olmak üzere birçok yeni özelliğe ev sahipliği yapan Android Q’nun ön plana çıkan özelliklerine yakından göz atalım.

Karanlık Mod

Bildiğiniz üzere, Android 10 için Karanlık Mod desteği bir süredir tartışılıyordu. Google ise, bu tartışmalara San Francisco‘da son nokta koydu ve Android Q için Karanlık Mod özelliğinin sunulacağını doğruladı. Etkinlik esnasında da belirtildiği gibi kullanıcılar bahsi geçen bu özelliğe hızlı ayarlar kısmından rahatlıkla ulaşabilecekler. Ayrıca, bu mod Android Q işletim sisteminde çalışan tüm uygulamalarda da kullanılabilecek.

Gizlilik

Gizlilik konusuna önem veren Google, Android 10 işletim sisteminde de bu konu ile ilgili bir takım değişikliklere yer vermiş. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, artık kullanıcılar bildirimler üzerinden konum bilgilerini kullanan uygulamaları görüntüleyebilecekler. Böylece, kullanıcılar arka planda çalışan uygulamaların konum bilgilerini almalarını engelleyebilecekler.

Android Q / Google I/O 2019

Smart Replies (Akıllı Yanıtlama)

Etkinlik sırasında bir başka açıklanan Android 10 özelliği ise Akıllı Yanıtlama oldu. Bu özellik sayesinde, gelen mesaja uygun olarak bildirim ekranında otomatik olarak bir takım komutlar belirecek. Örneğin, bir arkadaşınız size bir yere gitmek için bir teklifte bulundu diyelim. Akıllı Yanıtlama özelliği tam da bu noktada aktif hale gelecek. Böylece arkadaşınıza, otomatik olarak Evet ya da Hayır olarak yanıtı verebileceksiniz.

Ekran Kaydı ve İnternetsiz Canlı Alt Yazı Özelliği

Yeni sürüm ile beraber, artık kullanıcılar cihazlarında ek bir ekran kaydı uygulaması kullanmak zorunda kalmayacak. Böylece kullanıcılar, bir süredir iOS cihazlarda olan bu özelliği Android cihazları üzerinden kullanabilecek.

Google I/O 2019 etkinliğinde ön plana çıkan bir diğer önemli Android 10 özelliği ise, internetsiz canlı alt yazı özelliği oldu. Gelişmiş makine öğrenme algoritmasıyla ön plana çıkan yeni Android sürümü, hiçbir internet bağlantısına gerek duymadan anlık sesleri canlı olarak alt yazıya dönüştürebilecek.

Android Q / Google I/O 2019

Android Q İle Geri Tuş Özelliği Tarihe Karışıyor

Yeni Android sürümü ile beraber, uzunca bir süredir devam eden geri dönüş tuşu tarihe karışacak. Google’ın duyurusuna göre, artık kullanıcılar geri tuş yerine kaydırma hareketlerini kullanacaklar.

Odak Modu

Rahatsız Etmeyin moduna benzer bir algoritma ile çalışan Odak Modu’nda da rahatsız edici bildirimleri rahatlıkla gizleyebileceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Google Kişisel Veri Silme İşlemini Otomatikleştiriyor