Windows 10 için yerleşik Linux çekirdeği

Windows 10 İçin Yerleşik Linux Çekirdeği Geliyor

In Haber by Deniz Aslan2 Comments

Microsoft tarafından yapılan duyuru ile beraber, bu yaz Windows 10’a yerleşik Linux çekirdeğinin geleceği müjdelendi.

2019 yılı içerisinde birçok yeni özelliği kullanıcılarına sunan Microsoft, şimdi de Windows 10 için yerleşik Linux çekirdeği ile gündemde. Microsoft tarafından yayınlanan blog yazısında, bahsi geçen bu özelliğin önümüzdeki yaz ayında kullanıcıların huzuruna sunulacağı görüyoruz. Bunun haricinde, önümüzdeki aylarda Linux’u mağazasına dahil edecek olan yazılım devi, ilk kez eklenecek olan bu çekirdek hakkında bir takım detayları paylaşmayı da ihmal etmedi.

Bir ilke imza atacaklarını belirten Microsoft, Linux’un Microsoft Update yardımıyla güncelleyeceklerini de özellikle belirtti. Şimdilik, çekirdeğin nasıl Windows 10 işletim sistemine entegre edileceği bilinmiyor.

İlginizi Çekebilir: Microsoft Telefonunuz Uygulaması Yeni Özellikler Kazandı

Ancak, Microsoft’un yayınlanmış olduğu blog yazısında Linux’un açık kaynak kodlu yapısına dokunulmayacağına da özellikle vurgu yapılıyor. Buradan da anlayacağınız üzere, açık kaynak kod sevenler aşıla gelmiş Linux deneyimini yaşamaya devam edebilecekler.

Yine aynı blog yazısında, Microsoft’un Windows 10’a ekleneceği Linux sürümünün 4.19 tabanlı olacağını da görüyoruz. Bunun yanı sıra, bu sürüm RAM kullanımı ve performans açısından oldukça verimli bir kullanıcı deneyimi sunacak.

Windows 10 yerleşik Linux çekirdeği