Samsung ISOCELL

64 MP Çözünürlükte Samsung ISOCELL Bright GW1 Duyuruldu

In Haber, Mobil, Teknoloji by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

Samsung tarafından ISOCELL Bright GW1 ve ISOCELL Bright GM2 gönrüntü sensörleri duyuruldu.

Samsung mobil kameralar için örneklediği iki yeni ISOCELL görüntü sensörünü duyurdu. Samsung ISOCELL Bright GW1 görüntü sensörü 64 Megapiksel (MP) çözünürlük sunarken, Samsung ISOCELL Bright GM2 ise 48 MP çözünürlükte. Geçmişteki Samsung görüntü sensörü serisinin ise sadece 20 MP çözünürlük sunabildiğini hatırlatalım.

Samsung Electronics sensör işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Yongin Park, son birkaç yıldan beri mobil telefon kameralarının günlük anların kaydedilmesi ve paylaşılmasına ana enstrüman haline geldiğini ifade ediyor. Daha fazla piksel ve gelişmiş piksel teknolojileri ile ISOCELL Bright GW1 ve ISOCELL Bright GM2 görüntü sensörlerinin fotoğrafçılığa yeni bir seviye getireceğinin altı çizilirken, günümüzün zarif mobil cihazları ile günlük yaşamlarımızı kaydetme şeklinin gelişeceği ve değişeceğine vurgu yapılıyor.

ISOCELL Bright GW1 piksel birleştiren Tetracell teknolojisini kullanıyor. Tekrar mozikleme algoritmasının kullanımıyla düşük ışık koşullarında 16 MP görüntüler ve daha parlak ayarlarda 64 MP görüntüler üretilebiliyor. Eklenecek olan 100 desibele kadar gerçek zamanlı yüksek dinamik aralık (HDR) için desteği de dikkat çekici. İnsan gözünün 120 desibel algılayabildiğinin de altını çizelim. Geleneksel görüntü sensörleri ise 60 desibel dinamik aralığa sahip. Kısacası, GW1 çok iyi görüntüler ortaya koyabilecek.

Dual Conversion Gain (DCG) de kullanan GW1 ışığı daha verimli kullanabiliyor ve yüksek kalitede görüntüler oluşturabiliyor. Super Phase Detection (Super PD) ise saniyede 480 kare ile full HD kayda izin veriyor ve akıcı sinematik ağır çekim videolar kaydedilebiliyor.

GM2 de DCG ve Super PD desteğine sahipken yine Tetracell ile tekrar mozaikleme algoritması ile yüksek kaliteli görüntüler oluşturabiliyor. Öte yandan, bu sensörle oluşturulan görüntüler ise 48 MP çözünürlükte.

Donanımların bu yılın ikinci yarısında üretilmeye başlanması hedefleniyor. Bu sensörleri kullanan tüketici ürünlerinin ise yıl sonunda veya gelecek yıl içerisinde görebileceğiz gibi gözüküyor.