Intel 10 nm Ice Lake işlemciler

Intel 10 nm Ice Lake İşlemciler İçin Tarih Verildi

In Haber by Deniz Aslan4 Comments

Intel 10 nm Ice Lake işlemciler Haziran ayında satışa çıkıyor.

Uzunca bir süredir 10 nanometre Ice Lake işlemciler üzerinde çalışan Intel, bildiğiniz üzere bahsi geçen bu işlemcilerin üretimine bir türlü başlayamamıştı. Fakat bugün yapılan açıklama ile beraber, Intel 10 nm Ice Lake işlemcilerinin Haziran ayında dağıtma başlayacağını görüyoruz. Bunun yanı sıra, daha çok taşınabilir bilgisayarlar için geliştirileceği belirtilen bu işlemcilerin sunacağı performans hakkında da bir takım bilgiler paylaşıldı.

İlginizi Çekebilir: AMD Ryzen 3000x Serisi Online Mağazalarda Listelendi

Paylaşılan bilgilere göre geliştirilmekte olan 10 nm Ice Lake i7 işlemcilerinin, piyasada hali hazırda bulunan 8. nesil işlemcilere kıyasla iki kat daha iyi bir grafik performansı sunacağı belirtiliyor. Ayrıca, yapay zeka tarafında da birçok iyileştirmeye ev sahipliği yapacak olan 10 nm Ice Lake işlemcileri, yapay zeka konusunda serinin bir önceki modeline kıyasla üç kat daha fazla performans sergileyecek.

7 nm Intel İşlemciler İçin 2021’i Beklememiz Gerekecek

Yeni nesil işlemciler hakkında önemli açıklamalarda bulunan Intel, aynı zamanda 7 nm işlemcileri için de yol haritasını paylaştı. Yapılan açıklamalara göre, 7 nm Intel işlemciler için en az 2-3 yıl kadar bir süre beklememiz gerekecek.

7 nm işlemciler 2021 tarihini işaret eden Intel, ayrıca 7 nm işlemciler ile birlikte watt başına en az yüzde 20’lik bir performans artışını gerçekleştirmeyi de hedefliyor.

İlginizi Çekebilir: AMD Radeon RX 3080 XT Fiyatı Ortaya Çıktı