Nokia 5.1 Plus Kullanıcı Arayüzü Neler Sunuyor?

In Haber, Makale, Mobil by Emin ÇıtakLeave a Comment

Android One programı sayesinde sürekli güncel kalması için tasarlanan Nokia 5.1 Plus, kullanıcı arayüzü söz konusu olduğunda bizlere neler sunuyor?

Android 8.1 Oreo sürümü ile kutusundan çıkan Nokia 5.1 Plus, stok Android arabirimi kullanmasına rağmen, bunu özelleştirerek farklı bir deneyim sağlıyor. Böylece arayüz stok Android olmasına rağmen farklı ve kullanıcı dostu bir deneyim sağlamayı başarıyor.

Kilit ekranında varsayılan olarak solda “Sesle Arama”, sağ tarafta ise “Kamera” bulunuyor. Ekranın ortasında ise saat ve tarihi görüyorsunuz. Yine varsayılan ayarları tercih ettiğinizde basit bir kaydırma hareketi ile Ana Ekran’a geçiş yapabiliyorsunuz. Buradaki Home Butonu, aynı zamanda Google Asistan’a da kolayca ulaşmanızı sağlıyor. Ayrıca Ana Ekran içerisinde Google Arama Çubuğu da üst kısma konumlandırılmış.

Uygulamalarınızın tamamına ulaşmak için yine basit bir kaydırma hareketi yapmanız yetiyor. Bu fonksiyonla beraber, Uygulama Çekmecesi’ne ulaşabiliyorsunuz. Burada uygulamaları listelerken iki farklı seçenek sizlere sunuyor; ister alfabetik sırayla, isterseniz de en çok kullandığınız uygulamalar başta olmak üzere sıralama yapabiliyorsunuz.

Widget bölümü ise ana ekran üzerinde yaptığınız uzun süreli dokunma işlemi sonrasında açılıyor. Widget menüsü üzerinde duvar kağıdınızı seçebilir, Ana Ekran ayarlarınızı belirleyebilir, simgelerin nasıl görüneceğine karar verebilir veya uygulama önerilerini görebilirsiniz.

Bildirim ekranı ise aynı anda 6 farklı ayar gösterebilirken, aşağı kaydırma hareketini tamamladığınızda aynı ekran üzerinde 9 farklı ayar görebiliyorsunuz. Bildirim çubuğunun hemen altında ise düzenleme ve Ayarlarlar kısmı yer alıyor. Arayüz üzerinde yapılan güncellemelerle beraber birçok farklı fonksiyonu bu menü üzerinden yapabiliyorsunuz.

Cihazla birlikte Google’ın standart uygulamaları da telefonunuza yüklü bir şekilde geliyor. Yine de Duvar Kağıtları stok Android’e göre değil, Nokia 5.1 Plus’a özelleştirilmiş şekilde sizlere sunuluyor. Ayrıca hızlı bir şekilde telefonunuza destek sağlamak istiyorsanız da Nokia Care uygulaması imdadınıza yetişiyor.

Sonuç olarak Nokia yaptığı yerinde dokunuşlarda Android One programına dahil olan Nokia 5.1 Plus’ı farklı bir seviyeye taşıyor. Akıcı bir deneyim sunan menüler, telefonu kullanırken rahat etmenizi sağlıyor. Stok Android arayüzü üzerinde yapılan geliştirmeler sayesinde de, farklı fonksiyonlara kavuşabiliyorsunuz.

Nokia 5.1 Plus modelini bu bağlantıda bulabilirsiniz.