Anasayfa ESET Takip Edilmediğinize Emin Misiniz?

Takip Edilmediğinize Emin Misiniz?

Eset güvenlik uzmanı Jake Moore’a göre, siber takipçilik hiç bu kadar yaygın olmamıştı!

Siber takipçilerin kurbanlarını izlemesi, analiz etmesi ve hatta fiziksel olarak takip etmesi artık giderek daha da kolaylaşıyor. Bazı uç durumlarda, sosyal medyada basit bir “takip” ile başlayıp cinayetle sonuçlanan olaylar gördük.

Netflix’te yayınlanan “You” adlı diziyi izlediyseniz, takipçilerin bu dijital çağda talihsiz kurbanlarını nasıl hedef alıp yetiştirdikleri konusunda endişe verici bir aydınlanma yaşamış olabilirsiniz. Ne yazık ki internet, zarar verici miktarda bilgi toplamak ve saklamak için bir takipçinin ihtiyaç duyduğu araçları oluşturabileceği çok sayıda imkan sunabilir. İşin püf noktası, kendinizi olası izlenme ve çevrimiçi takipçilikten nasıl koruyacağınızı bilmektir.

Geçenlerde Facebook’taki arkadaşlarıma siber takip hakkındaki kişisel hikayelerini benimle paylaşmaları konusunda istekli olup olmadıklarını sordum; böylece bu serserilerin nasıl çalıştığını öğrenebildim ve bu şekilde başkalarının bu riski azaltmalarına yardımcı olabileceğim. Bazı kadın arkadaşlarımdan gelen birçok ayrı takip olayını dinlediğimde nasıl hissettiğimi özetleyecek tek bir kelime varsa, o da “ürpertici” olurdu.

Birinin sizi bir yerde fark etmesi için yalnızca kendi konumunuzu etiketlemeniz ve sonrasında herhangi bir kişinin sizinle iletişim kurması yeterlidir. Gerçek zamanlı olarak “check-in” yapacaksak, hesaplarımızı en azından kendimize özel tutmamız gerektiği görülmeye devam ediyor.

Facebook paylaşımımda arkadaşlarıma konumlarını gerçek zamanlı olarak eşleriyle ya da diğer arkadaşlarıyla paylaşıp paylaşmadıklarını sordum; çünkü son zamanlarda birçok gencin tüm arkadaşlarının sürekli nerede olduklarını görmelerine izin verdiğini okudum. Bu durum kafamı soru işaretleriyle doldurdu ve bir insan neden bunu yapmak ister, oluşturduğu risklerin farkında mıdır bilmek istedim. Kayıtlara geçsin diye söylüyorum; eşim ve ben “Arkadaşlarımı Bul” uygulamasında her zaman birbirimizi izleyebiliriz ama başka kimse tam olarak yerimizi göremez.

Jake Moore tarafından kaleme alınan makalenin tamamına buradaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.