Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Frontier

AMD ve Cray’den Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı Frontier

In Haber by İlker Şekercioğlu7 Comments

AMD ve Cray Computing imzası taşıyacak, 1.5 exaflop işlem gücüne sahip olacak dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Frontier hakkında detaylar paylaşıldı.

ABD Enerji Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, dünyanın en hızlı süper bilgisayarı 2021 yılına kadar ABD’de üretilmiş olacak. Cray Computing ve AMD tarafından inşa edilecek olan Frontier adlı exa ölçekli makine, şu anda yine zirvedeki Summit’e ev sahipliği yapan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndaki yerini alacak. Exa ölçeğinin saniyede 10 üzeri 18 gücünde işlem yapma özelliği anlamına geldiğini de belirtelim. Bilgisayarın 1.5 exaflop işlem gücü üretebileceği ve nükleer ve iklim araştırmaları alanları gibi gelişmiş hesaplamalara ihtiyaç duyan çeşitli görevlerde kullanılacağı ifade ediliyor.

Frontier’in rekor kıran performansının ülkenin bilim dünyasındaki liderliğini garantiye alacağı ve Amerika ile tüm dünyadaki yaşam ve ekonomik refaha katkı sağlayacağı vurgulanıyor. Süper bilgisayarın yapay zekadaki inovasyonları hızlandıracağı ve Amerikalı araştırmacıların sonraki icatlarına yardımcı olacağı da ifadeler arasında.

Frontier süper bilgisayar, 1.5 exaflop işlem gücüyle dünyanın zirvedeki 160 süper bilgisayarının mevcut toplam gücüne sahip ve saniyede bir kentilyon hesaplama yapabiliyor. Dünyadaki herkesin saniyede 1 hesaplama yapması durumunda, Frontier’in 1 saniyede yapabildiği kadar hesaplama yapılabilmesinin 6 yıldan fazla sürebileceği paylaşılıyor.

Tabii ki böyle bir işlem gücüne sahip olan bilgisayarın maliyeti de oldukça yüksek. Frontier sistem ve teknolojisinin 600 milyon dolardan daha fazla maliyete sahip olduğu açıklanıyor. Bilgisayarda Cray Computing’in Shasta süper bilgisayar sistemi ve Slingshot ara bağlantısı ile AMD GPU’ları ve özel EPYC işlemcileri kullanılacak. Süper bilgisayarın kapladığı alansa yaklaşık 2 basketbol sahası büyüklüğünde olacak. 145 kilometre uzunluğunda kablo ve 100 bin HD filmi 1 saniyede indirebilecek ağ bağlantısı da diğer detaylar arasında.

İlginizi çekebilir: AMD Ryzen 3000x Serisi Online Mağazalarda Listelendi