Anasayfa Makale Red Hat Enterprise Linux 8 Yeni Sunucu Yönetim Özellikleriyle Hazır

Red Hat Enterprise Linux 8 Yeni Sunucu Yönetim Özellikleriyle Hazır

Red Hat Enterprise Linux 8, nihai sürümü ile piyasaya çıktı.

Red Hat Enterprise Linux 7 ardından geçen yaklaşık beş yıl sonunda RHEL 8 yeni özellikleriyle birlikte tüm kullanıcılara sunuldu. Red Hat Enterprise Linux 8 Beta Pek Çok Yenilik Getiriyor yazımızda sizlere beta sürümünün getirdiği yeniliklerden bahsetmiştik.

7 Mayıs’ta toplanan Red Hat zirvesinde, Red Hat Enterprise Linux 8 kullanıcılara resmi olarak sunuldu. RHEL 8; web konsolu, uygulama akışları, geliştirilmiş güvenlik, güncellenmiş yapılandırma kapasitesi gibi özelliğe kavuştu. Red Hat Enterprise Linux, Red Hat’in ana platformu ve uygulama, konteyner ve bulut hizmetlerinin sağlaması için temel yapıyı oluşturuyor.

Red Hat Enterprise Linux’un piyasadaki etkisi oldukça önemli. Yapılan araştırmalara göre bu platformun, dünya çapındaki şirketlerin gelirlerine 10 trilyon $ etki yaptığı tahmin ediliyor. RHEL 8 de Temmuz 2014’te kullanıcılara sunulan RHEL 7’nin ardından çıkan ilk ana sürüm. Kasım 2018’de RHEL 8’in ilk topluluğa açık beta sürümü kullanıcılara sunulmuştu.

Red Hat Enterprise Linux yöneticilerinden Ron Pacheco’ya göre beta sürümüne ilgi oldukça fazlaydı. RHEL 8 beta sürümünün 10.000’den fazla indirme sayısına ulaştığını belirten Pacheco, RHEL 7 beta sürümünün ise paylaşıldığı zaman 2.000 indirme sayısında kaldığını ifade etti.

Web Konsolu

Beta kullanıcıların özellikle ilgilendiği özelliklerin başında web konsolu geliyor. Web konsolu, 2016 yılında Red Hat topluluğunun Fedora 25 Linux dağıtımı ile birlikte ortaya çıkan açık kaynak kodlu proje temel alınarak oluşturuldu. Pacheco, web konsolunun özelleşmiş ve sistem düzeyinde izleme ve bakım amacı taşıdığını belirtiyor. Böylelikle sysadmin araçları, artan farklı işletim sistemi heterojenliğinin getirdiği karmaşıklığı özetleyecek bir şekilde kullanıcılara sunuluyor.

Red Hat kullanıcıları sistem yönetimi için Satellite adında bir araca sahipti ve bu araç ölçeklenen sistemler için kullanılıyordu. Web konsolu da Satellite ile uyumlu çalışıyor ancak konsol sistem düzeyinde yönetimi sağlarken Satellite ise ölçeklenen sistemlerin yöntemini sağlıyor.

Uygulama Akışları

Red Hat Enterprise Linux’un önceki ana sürümleri programlama dillerinin ve çekirdek uygulamaların spesifik sürümleriyle sıkı ilişki içerisindeydi. Red Hat Enterprise Linux 8 ile birlikte gelen uygulama akışları özelliği ile birlikte işletmeler belirli yazılım sürümlerine bağımlı kalmak zorunda kalmayacak.

Uygulama akışları ile birlikte Red Hat Enterprise Linux 8 üzerinde desteklenen uygulama paketlerinin farklı sürümleri seçilebilecek. Daha önceki sürümlerde sistem üzerinde çalışan diğer uygulamalarla uyumun sağlanması için katı bir sürüm bağlılığı isteniyordu. Uygulama akışları ile uyumluluk ve kararlılık konsepti aynı şekilde korunacak.

Pacheco, Red Hat Enterprise Linux’un uygulama uyumluluk kılavuzu yayımlamaya devam edeceğini ve bu kılavuzda uygulama kütüphanelerinden hangilerinin ne kadar süre korunacağının açıkça belirtileceğini ifade ediyor. Kullanıcı alanının büyük bir kısmında 10 yıllık bir kütüphane arayüzü korunacak ve böylelikle sertifika desteği ve uygulama kararlılığı sağlanacak.

Evrensel Temel İmaj

Yeni platform ile birlikte Red Hat aynı zamanda evrensel temel imaj konseptini ortaya koydu. Bu konsept ile birlikte ücretsiz olarak sunulacak ve dağıtılabilecek bir temel imaj ile birlikte güvenlik ve kararlılık sağlanacak. Böylelikle geliştirici Red Hat Enterprise Linux katılımcısı olmasa bile temel imajı kullanarak kararlı ve bulut uyumlu uygulamalar geliştirebilecek.

Red Hat Enterprise Linux, 4.18 Linux kernel‘ini kullanıyor. Bu kernel Linus Torvalds tarafından Ağustos 2018’de ortaya çıkarıldı. Red Hat kernel’i aynı zamanda gelişmiş backport’lardan yararlanacak. Bu sayede RHEL 8’in tüm ömrü boyunca korunacak bir alt yapı sağlanacak.

Red Hat Enterprise Linux 8 şu an mevcut olsa da RHEL 7 ve hatta 6 kullanıcıları platformu kullanmaya devam edecek. Tüm Red Hat Enterprise Linux kullanıcıları istedikleri zaman RHEL 8’e yükseltme imkanına sahip olacak.

Red Hat Enterprise Linux 8 ile ilgili daha fazla bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.