BoxBoy! + BoxGirl!

BoxBoy! + BoxGirl! İncelemesi

In İncelemeler, Makale, Oyun by Emin ÇıtakLeave a Comment

Oyun dünyasının en sevimli karesi Qbby, BoxBoy! + BoxGirl! ile geri döndü.

Bulmaca oyunları özellikle PC ve konsollardan neredeyse silinmiş olsa da, el konsolları ve mobil cihazlarımızda baş köşeye yerleşmiş durumdalar. Bu oyundanlar biri olan BoxBoy! + BoxGirl! sevimli grafikleri ve eğlenceli oynanışıyla dikkat çekiyor. Birçok hayranı olan seri, yepyeni bir oyunla ilk kez Nintendo Switch sahipleri ile buluşuyor.

Qbby yani BoxBoy sevimli ama bir o kadar da basit tasarlanmış bir karakter. Adından da anlaşılacağı gibi, kendisi bir kare ve tasarımı tamamlayan diğer unsurlar, iki nokta göz ve çubuk bacaklardan oluşuyor. Seriye ait bugüne kadar çıkan tüm oyunlarda oynanabilir tek karakter olan Qbby, bu kez yanına Qucy’i de alıyor ve maceradan maceraya koşuyor.

Önceki oyunlardan farklı olarak, bu kez tüm BoxBoy! + BoxGirl! tecrübesini co-op olarak deneyimleyebiliyorsunuz. Bulmaca oyunlarını seviyorsanız ve Qbby’nin maceralarını bir arkadaşınızla beraber denemek istiyorsanız, tek yapmanız gereken JoyCon’ları paylaştırmak oluyor.

BoxBoy serisi sadelik ve minimalist özellikleriyle ön plana çıkıyor. 3DS oyunlarında olduğu gibi bu özellikler korunurken, Switch’in çok daha güçlü bir cihaz olması sayesinde, bazı düzenlemeler de yapılmış. Artık arka plan biraz daha canlı ve biraz daha fazla renk kullanılıyor. Grafikler elbette çok daha canlı ve renkli olabilirmiş ama bu durum BoxBoy konseptinden çıkmakla eşdeğer olacağından Nintendo oyunun köklerine sadık kalmayı tercih etmiş.

BoxBoy! + BoxGirl! grafik yerine eğlenceli ve zekice tasarlanan bulmacalarıyla parlıyor. Görece orta zorluklaki bulmacalara sahip olan yapım, co-op modu sayesinde eğlenceyi bir adım öteye taşıyor. Genel hatları itibariyle üç temel fonksiyondan oluşan oyun, co-op moduyla daha fazla derinlik kazanıyor.

Oyundaki karakterlerimiz üç ana kontrol mekaniğini kullanarak, birbirinden zorlu platformları aşmak ve bölüm sonuna ulaşmak zorundalar. Her bölümde karakterlerin oluşturabileceği kare sayısı ekranın sağ üst köşesinde belirtiliyor. BoxBoy veya BoxGirl burada yazan sayı kadar kare üretebilir veya silebilir. Bir platformu geçerken önce kendinize yeni kareler oluşturuyor, ardından da bu kareleri silerek yolunuza devam ediyorsunuz. İhtiyaç anlarında ise karelerle beraber veya tek başınıza zıplayabiliyorsunuz. Oluşturduğunuz kareleri sildiğinizde, oluşturduğunuz son kare sizin yeni konumunuz oluyor.

BoxBoy! + BoxGirl! oynanışı işte bu kadar basit. Bölümleri geçerken istediğiniz kadar kare üretebilir ve kendi yollarınızı inşa edebilirsiniz ama eğer yüksek başarı istiyorsanız ne kadar az kare kullanırsanız o kadar iyi. Ayrıca bölüm sonunda başarınızla doğru orantılı olarak yepyeni kostümlerle ödüllendiriliyorsunuz.

BoxBoy! + BoxGirl! hem tek kişilik hem de co-op olarak sıkılmadan vakit geçirebileceğiniz eğlenceli bir oyun olmayı başarmış. Toplamda 270 bölüm barındıran oyunun tek kötü yapıysa, bu bölümlerden bazılarının çok fazla kendini tekrar etmesi olmuş. Daha az bölümle çok daha fazla yaratıcılık görebilirdik. Eğer bulmaca oyunlarına meraklıysanız ve farklı mekaniklere sahip bir oyun denemek istiyorsanız, BoxBoy! + BoxGirl! size göre bir yapım diyebilirim. Üstelik oynunun demo versiyonunu Nintendo eShop üzerinden ücretsiz deneyebilirsiniz.