Anasayfa Haber Hava Kirliliğini Engelleyecek Yeni Teknoloji Geliştirildi

Hava Kirliliğini Engelleyecek Yeni Teknoloji Geliştirildi

karbondioksit temiz hava

Bilim insanları karbondioksiti temiz havaya dönüştürürken aynı zamanda enerji üretecek bir yöntem buldu.

Florida Merkez Üniversitesi Öğretim Üyesi Fernando Urime-Romo ve ekibi tarafından sentetik bir malzemede fotosentez işlemini tetiklenerek sera gazlarını temiz havaya dönüştürmenin ve aynı anda enerji üretmenin yolu bulundu.

Yöntemin ilkim değişikliğine bağlı sera gazlarını azaltacak ve temiz enerji üretecek yeni bir teknoloji yaratma anlamında potansiyelinin büyük olacağına dikkat çekiliyor. Urime-Romo, belirli bir ışık rengini absorbe edecek malzemelerin uyarlanmasının bilimsel bakış açısından zor olduğunu ancak toplumsal açıdan sera gazlarının azaltılmasına yardımcı olabilecek bir teknolojinin geliştirmesine katkıda bulunduklarını ifade ediyor.

Bilim insanları, karbondioksiti (CO2) zararsız organik malzemelere parçalayan metal-organik çerçeveler (MOF) adlı sentetik bir malzemede kimyasal bir reaksiyon tetikliyor. Bunu bitkilerin karbondioksit ve güneş ışığını yemeğe dönüştürmelerine benzer yapay bir fotosentez işlemi olarak düşünmek mümkün. Burada ise yiyecek yerine güneş enerjisi üretiliyor. Kimyasal reaksiyon, karbondioksiti iki indirgenmiş karbon, format ve formamidlere (iki tür güneş yakıtı) dönüştürüyor. Aynı zamanda havayı temizleme işlemi de gerçekleşiyor.

İleride güç santrallerinin yakınına büyük miktarda karbondioksit toplayacak istasyonların kurulması planlanıyor. İstasyonların toplayacağı gaz işlemden geçip sera gazı geri dönüştürülecek. Ortaya çıkan enerji ise güç santraline aktarılacak.

İleride buna benzer sistemlerin evlerde de kullanılabilir hale gelmesi isteniyor.