Instagram Fenomeni

Milyonlarca Instagram Fenomeninin Hesap Bilgisi Sızdırıldı

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

49 milyon Instagram fenomeni hesabına ait bilgiler korunmasız bir veritabanında listelendi.

Milyonlarca Instagram fenomeninin iletişim bilgilerini içeren bir veritabanı içeriği açığa çıktı. Bu veritabanında ünlülerin, fenomenlerin ve marka hesaplarının telefon numarası ve e-posta adresi gibi bilgilerin yer aldığı ifade ediliyor. Amazon Web Services tarafından barındırılan ve şifre konulmamış olan veritabanında Instagram fenomeni isimlere ait 49 milyon kaydın yer aldığı da bilgiler arasında.

TechCrunch’ın haberine göre, her bir kayıt fenomen hesaplarından herkese açık verileri de içeriyor. Kayıtlarda hesabın konumu, e-posta adresi ve telefon numarası listelenirken, aynı zamanda hesabın tahmini değeri de takipçi sayısı, etkileşim ve erişim tabanlı olarak ortaya konuyor.

İlginizi çekebilir: Instagram Şifreleri Düz Metin Olarak Saklandı

Güvenlik araştırmacısı Anurag Sen tarafından bulunan veritabanının takibi sonucunda Mumari merkezli sosyal medya pazarlama şirketi Chtrbox’a kadar ulaşılmış. Şirkete ulaşıldığında ise veritabanının kaldırıldığı ancak açıklamada bulunulmadığı paylaşılıyor.

Bu verinin nasıl elde edildiği ve ne şekilde ya da nasıl kullanıldığı ise merak konusu. Geçtiğimiz dönemlerde bilgisayar korsanlarının Instagram’dan elde ettiği ünlü verilerini satmaya çalıştığını da hatırlatmak isteriz. Bakalım konuyla ilgili bir açıklama yapılacak mı?