otonom araçlar

Trafik Akışı İçin Otonom Araçlar Birbiriyle Konuşacak

In Haber by İlker Şekercioğlu2 Comments

Yollardaki trafik akışının geliştirilmesi için otonom araçların birbirleriyle iletişim kurması gerekliliğine dikkat çekiliyor.

Cambridge Üniversitesi’nden bir ekip, trafik akışını geliştirmek üzere gerçekleştirdikleri bir deney ile başarı elde etti. Deneyde mini robot arabalar iki şeritli bir yolda otonom olarak şerit değiştirerek trafiğin çok daha iyi akmasını sağladı.

Robot arabaların Wi-Fi aracılığıyla birbirleri ile iletişim kurduğunun altı çiziliyor. Araştırmacılar, otonom sürüş teknolojisinin tüm avantajlarından faydalanılması için otonom araçların birbirleriyle konuşmasının gerektiği konusunda kanıt elde ettiklerini belirtiliyor.

İlk başta arabalar pistte iletişim kurmadan çalıştırıyor. Daha sonra bir araç durduruluyor ve arabalar şerit değiştirmek için trafikte bir boşluk beklerken zaman içerisinde kuyruk oluştuğu gözlemleniyor. İletişime izin verildiğinde ise işler değişiyor ve ilk araba durduktan sonra, araba diğerlerini durum hakkında uyarıyor. Böylece bloke olmayan şeritteki arabalar hızlarını ayarlayarak diğer araçların kolayca trafik akışına dahil olmasını sağlıyorlar.

Bu iletişim sayesinde trafik akışında yüzde 35 oranında artış sağlandığının altı çiziliyor. Bu anlamda otonom araç geliştiricilerin birlikte çalışarak çeşitli sistemleri iletişim kuracak hale getirmesi gerektiği öneriliyor. Otonom araçların iş birliği yaparak şehirlerdeki farklı trafik sorunlarını çözebileceğine de ayrıca vurgu yapılıyor.