Anasayfa Haber Donald Trump Huawei İle Anlaşabileceklerini Söyledi

Donald Trump Huawei İle Anlaşabileceklerini Söyledi

Donald Trump Huawei yasağı

Amerika Başkanı Donald Trump Huawei ile anlaşma sağlayabileceklerini ifade etti.

Amerika ile Çin arasındaki ticari gerilim devam ederken, bugün Amerika Başkanı Donald Trump Huawei yasağı ile ilgili önemli bir açıklamada da bulundu.

Trump açıklamasında, Huawei’nin ambargo sorununu ABD-Çin arasında yapılacak olan ticaret anlaşması ile çözülebileceğini belirtti.

İlginizi Çekebilir: Huawei’nin CEO’su Ren Zhengfei iPhone İtirafıyla Şaşırttı

Bunun yanı sıra Trump, Huawei‘yi genel güvenlik durumu ve askeri açıdan tehlikeli olarak nitelendirdi. Daha sonrasında ise açıklamalarına devam eden Amerika Başkanı, Çin ile bir ticari anlaşma yaparlarsa, bu anlaşmaya Huawei’nin de dahil edilebileceğini belirtti. Aynı zamanda Trump, Çin ile olası bir ticaret anlaşmasını ise iyi bir olasılık olarak değerlendirdi.

Neler Yaşanmıştı?

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz hafta ABD Başkanı Donald Trump tarafından alınan karar ile beraber, Huawei dahil olmak üzere 70 farklı Çinli şirket kara listeye alınmıştı.

Bu doğrultuda ilk etapta Huawei’nin Android lisansı iptal edilmişti. Amerika’nın ambargo kararından sonra Microsoft, Intel ve Qualcomm gibi şirketlerde Huawei ile olan anlaşmalarını askıya aldıklarını duyurmuşlardı.