GOG Galaxy 2.0, PC Oyuncularını Bir Araya Getirecek

In Haber, Oyun by Ruşen Göbel1 Comment

GOG Galaxy, farklı bir hamle yapmaya hazırlanıyor.

PC oyunlarının dağıtımı, Steam ile dijitalleşmeye başladı. Valve’ın Steam’i yayınlamasının ardından yıllar boyunca, Blizzard oyunları hariç neredeyse tüm oyunlar Steam üzerinde yayınlandı. Steam’in bu süreçte bir nevi tekel haline geldiğini söylemek mümkün.

Geçtiğimiz yıllarda ise Electronic Arts (Origin), Ubisoft (Uplay) ve Bethesda (Bethesda Launcher) gibi devler oyun mağazalarını yayınladı. Bu mağazalar genellikle yalnızca şirketlerin kendi platformlarına özel oyunları oynayıp, tekrar Steam’e döneceğimiz araçlar olarak kullanılıyordu. Oyuncular, vakitlerinin büyük çoğunluğunu Steam’de geçirmeye devam ediyordu.

Epic’in fazlasıyla agresif bir şekilde Steam ile rekabet içine girmesi işleri değiştirdi. Metro Exodus gibi pek çok oyun, Epic’in desteğiyle yalnızca Epic Games Store’da yayınlandı. Pek çok oyun yapımcısı, oyunlarının Steam’de değil Epic Games Store’da çıkacağını duyurdu.

Oyuncular ise bu durumdan rahatsız. Her ne kadar rekabet sektöre genel olarak fayda sağlasa da oyuncular yıllardır alıştıkları Steam’den vazgeçmek istemiyorlar. Zira rekabet eden şirket sayısı arttıkça oyunlar, arkadaşlar, başarılar bölünüyor ve bilgisayarda ayrı ayrı kurulum yapılması gereken şeylerin de sayısı artıyor.

Hali hazırda oyunlarını DRM koruması bulunmadan dağıtarak önemli bir fark yaratan GOG Galaxy, oyuncuların bu karmaşada rahat nefes almasını sağlayacak ciddi bir atılım daha yapmaya hazırlanıyor. GOG Galaxy 2.0, PC üzerindeki tüm oyun platformlarının oyunlarını, başarılarını ve arkadaş listelerini bir araya getirecek. Oyuncular, tüm oyunlarına tek platform üzerinden hükmedebilecek.

Platformlar arası arkadaş listesi ve sohbet ile tüm platformlarındaki oyunlarının tek bir listede bulunması, GOG Galaxy 2.0’ı oldukça cazip hale getiriyor. GOG’un sayfasında bulut oyun kayıtları, otomatik güncelleme gibi özelliklerden de bahsediliyor. Fakat herhangi bir Steam oyununun, Steam açılmadan doğrudan GOG Galaxy 2.0 üzerinden güncellenip güncellenemeyeceği hakkında herhangi bir bilgi bulamadık. Önümüzdeki süreçte bununla ilgili detaylar ortaya çıkacaktır.

GOG Galaxy 2.0’ın çıkış tarihi henüz belli değil. Eğer kapalı beta için başvuru yapmak isterseniz, aşağıdaki linki takip edebilirsiniz.

GOG Galaxy 2.0 kapalı beta başvurusu için tıklayın.