Nokia 5.1 Plus’ın Öne Çıkan Yapay Zeka Özellikleri

In Makale by Emin ÇıtakLeave a Comment

Nokia 5.1 Plus’ın yapay zeka işlem birimi, pek çok farklı konuda kullanıcıya yardımcı oluyor.

Nokia’nın fiyat performans telefonu olan Nokia 5.1 Plus, MediaTek Helio P60 mobil işlemcisini kullanıyor. Bu işlemci içindeki Multi-core AI Processing Unit (APU) batarya yönetimi, oyunlar ve kamera performansında ciddi geliştirmeler sağlıyor.

Helio P60’ın Yapay Zeka İşlem Birimi sayesinde, Nokia 5.1 Plus derin öğrenme özelliklerini kullanarak performansını kullanıcı alışkanlıklarına göre düzenleyebiliyor. Böylece telefonunuzdan yüksek performans alabiliyorsunuz.

Yapay zeka aynı zamanda oyunlarda da büyük destek sağlıyor. İşlemcinin çalışma frekansı doğru bir şekilde yönetildiği için günümüzün en zorlu mobil oyunlarında bile sağlam performans alabiliyorsunuz. CPU ve GPU üzerindeki çalışma yükünü azaltan APU, Nokia 5.1 Plus’ın tüm gücüyle oyuna odaklanmasını sağlıyor. Böylece gecikmesiz ve akıcı bir oyun deneyimi sunuluyor.

Helio P60’ın içerisinde bulunan yeni nesil 4G LTE WorldMode modem verimliliğe odaklanarak, akıllı batarya yönetimine destek oluyor. 4G LTE WorldMode aynı zamanda dünya çapında 100’den fazla operatöre destek sunarak, en yeni bağlantı özelliklerini destekliyor.

12 nm FinFET üretim sürecine sahip olan Helio P60, 8 çekirdekli bir işlemci. 2.0 GHz. saat hızında çalışan dört Cortex-A73 çekirdeği yüksek performanslı uygulamalarda devreye giriyor. Cortex-A53 çekirdekleri ise daha düşük performans gerektiren uygulamalarda devreye girerek daha az enerji tüketiyor. Bu da batarya şarjının daha yavaş tükenmesini sağlıyor.

Nokia’nın batarya performansında MediaTek CorePilot 4.0 teknolojisi önemli rol oynuyor. İşlemci gücünü günlük kullanım alışkanlıklarınız ve en çok kullandığınız uygulamalara göre düzenleyen Nokia 5.1 Plus, daha az kullandığınız uygulamaların yükünü azaltarak, güç tüketimini düşürüyor.

Bu işlemci, verimlilik ve batarya yönetimi söz konusu olduğunda, farklı testlerde Snapdragon 636, 625 ve 660 gibi işlemci modellerini geride bırakmayı başarıyor. 12 nm FinFET üretim süreci, bu işlemciyi kullanan Nokia 5.1 Plus’ın benzer fiyat aralığındaki modellere göre daha az ısınmasını sağlarken, batarya ömrünü de uzatıyor.

Yapay zeka aynı şekilde kamera performansına da ciddi katkı sağlıyor. 13 Megapiksellik f/2.0 diyafram aralığına sahip ana sensör ve 5 Megapiksel derinlik sensöründen oluşan Nokia 5.1 Plus’ın kamera sistemi, yapay zeka desteği sayesinde farklı özellikler kazanıyor.

Yapay zeka sayesinde yüz tanıma ve sahne seçimleri daha etkin bir biçimde çalışıyor. Ayrıca çektiğiniz fotoğraflara farklı maskeler, etiketler ve filtreler gibi unsurları rahatça ekleyebiliyorsunuz.

Nokia 5.1 Plus modelini bu bağlantıda bulabilirsiniz.