2 Adımlı Doğrulama Erişimini Kaybettiğinizde Ne Yapmanız Gerekiyor?

In Makale, Mobil by Egemen YıldızLeave a Comment

Apple ve Google hesaplarınıza giriş yapmak için kullandığınız iki adımlı doğrulama özelliğine erişiminizi kaybettiğinizde yapabileceklerinizi bu yazımızda anlatıyoruz.

Apple hesabınızın parolasını unuttuğunuzda hesabınıza yeniden erişmek için kullanabileceğiniz birçok yol var. İki adımlı doğrulama özelliğini kullanmıyorsanız güvenlik sorularını cevaplayarak parolanızı kolaylıkla sıfırlayabilir ya da iForgot sayfasını kullanarak hesabınıza yeniden erişim sağlayabilirsiniz. Eğer iki adımlı doğrulama özelliğini kullanıyorsanız ve Apple cihazlarınızdan birine erişiminiz varsa parolanızı hızlıca değiştirmeniz de mümkün.

Ancak parolanızı biliyor olmanıza rağmen SIM kartınıza ve Apple ID’nizi kullanan tek iOS cihazınızı kaybettiyseniz hesabınıza nasıl erişeceksiniz ? Özellikle yurt dışında seyahat ederken telefonunuz çalındığı zaman ve hatta güvenilir telefon numaranız artık kullanıma açık değilse durum daha da karmaşık bir hale geliyor. Bu yazımızda Apple hesabınızdaki iki adımlı doğrulama erişimini kaybettiğinizde yapabileceklerinizi ve bu adımların Apple ve Google için karşılaştırmasından bahsedeceğiz.

Apple Hesabı: İki Adımlı Doğrulama

İki adımlı doğrulama özelliği internet dünyasında hesaplara yetkisiz erişimi önlemek için kullanılan önemli bir mekanizma haline geldi. Ancak Apple bu özelliği zaman içerisinde daha güçlü bir konuma getirdi. İki adımlı doğrulama ile bir hesabın parolasını bir tıklama ile değiştirmek, fabrika ayarına dönme korumasını kaldırmak, iCloud kilidi/iPhone’umu Bul özelliğini devre dışı bırakmak mümkün hale geldi. Böylelikle iki adımlı doğrulama faktörü artık parolanızdan daha önemli bir konuma ulaştı. Öncelikle parolanız ile hesabınıza girerek yapabileceklerinizle iki adımlı doğrulama erişimine sahip güvenilir cihazınızla yapabileceklerinizi karşılaştıralım.

Apple hesabınıza giriş yapmak:

 • Parolanız ile giriş yaparak: Tek başına yeterli değil, iki adımlı doğrulama faktörüne ihtiyaç duyuluyor.
 • İki adımlı doğrulama faktörünü kullanarak: Giriş yapmak ve parolanızı değiştirmek ya da sıfırlamak mümkün.

iPhone’unuzu sıfırlamak ve iCloud kilidini devre dışı bırakmak:

 • Parolanızı kullanarak: Mümkün.
 • İki adımlı doğrulama faktörünü kullanarak: Apple ID parolanızı değiştirdikten sonra telefonunuzu sıfırlamak ve iCloud kilidini devre dışı bırakmak mümkün.

iCloud yedeğini kullanarak yeni cihazınızı kurtarmak:

 • Parolanızı kullanarak: İki adımlı doğrulama faktörüne ihtiyacınız var.
 • İki adımlı doğrulama faktörünü kullanarak: Parolanızı değiştirmek ve ardından yeni cihazınızı ayarlamak mümkün.

Apple ID parolanızı kaybetmek önemli bir sorun değil. SIM kartınıza ve iPhone’unuza erişimi olup giriş şifresini bilen herhangi biri kolaylıkla parolanızı sıfırlayabilir ya da değiştirebilir. Güvenilir cihaz olarak tanımlı ve iki adımlı doğrulama erişimine sahip cihazınızı kullanarak ya da iForgot adresini kullanarak parolanızı dakikalar içerisinde sıfırlamak mümkün.

Üstelik iki adımlı doğrulama faktörüne erişiminiz varsa (Güvenilir bir cihaz ya da güvenilir telefon numarasına sahip bir SIM kart) Apple ID parolanızı sıfırlamak için daha fazla seçenek de mevcut.

İki adımlı doğrulama faktörü olmadan kullanabileceğiniz tek Apple hizmeti, iPhone’umu Bul özelliğidir. Kötü bir senaryoda bir başka kişi Apple ID’niz üzerine kayıtlı tüm cihazları uzaktan kilitleyebilir ya da uzaktan tüm cihazlarınızı sıfırlayabilir.

İki adımlı doğrulama faktörü olarak kullanabileceğiniz iki seçenek mevcut:

 • Apple ID hesabınıza giriş yapmış bir iPhone, iPad, iPod Touch ya da Mac cihazı. (Touch ID, Face ID ya da parola ile giriş yapmanız mümkünse) Çevrimdışı kodlar Ayarlar- Apple ID- Parola ve Güvenlik kısmında mevcut. Çevrimiçi kodlar ise internet bağlantısı mevcut ise cihazınıza gönderilecektir. iOS 11.3 ve daha sonrasında ise güvenilir telefon numarasıyla birlikte çoğu durumda iPhone’unuzun arka planında doğrulama işlemi otomatik olarak gerçekleştiriliyor.
 • Güvenilir telefon numaranız. (SMS ya da telefon araması alabilecek bir SIM kartı) İki adımlı doğrulama faktörünü kullanabilmek için en az bir güvenilir telefon numarası Apple ID hesabınıza kayıtlı olmalıdır. Birden fazla güvenilir telefon numarası ayarlamak da mümkündür ancak bu numaraların Apple ID parolanızı değiştirebileceğinizi unutmayın.

Eğer tek bir güvenilir telefon numarasına ve tek bir Apple cihazına sahipseniz ve bu ikisine erişimi kaybettiyseniz ne yapabilirsiniz?

Apple ID Hesabı için İki Adımlı Doğrulama Erişimini Kaybettiğiniz Zaman Yapabilecekleriniz

İki adımlı doğrulama faktörüne erişiminizi kaybetmek çok ciddi bir sorun olarak karşınıza çıkıyor. Parolanızı ve giriş anahtarınızı bilseniz bile önemli sorunlarla karşılaşıyorsunuz. Eğer bir Apple cihazınızı içerisinde SIM kart olmadan kaybederseniz kötü amaçlı bir kişinin ekran kilidinizi geçmesi gerekecektir ve bu düşük bir ihtimaldir.

Eğer güvenilir SIM kartınızı kaybettiyseniz kötü amaçlı bir kişi Apple hesabınızın parolasını sıfırlayabilir, diğer cihazlarını kilitleyebilir ya da sıfırlayabilir, iCloud yedeklerinizi ve senkronize edilmiş verilerinizi indirebilir. Ancak iCloud Keychain içerisinde yer alan parolalarınıza, iOS 12.0 ve daha yenisi için sağlık verilerinize, mesajlarınıza ve bazı uygulama verilerine (Gmail mesajları, birçok anlık mesajlaşma uygulamasındaki mesaj kayıtlarına) ulaşılması mümkün olmayacaktır.

Apple kullanıcıları özellikle seyahatleri sırasında tek cihazlarını ve içerisinde güvenilir SIM kartını kaybettiği zaman iki adımlı doğrulama olmadığı durumda yeni bir telefon alıp bulut yedeğinden kolaylıkla kurtarma yapabilirler. Ancak iki adımlı doğrulama kullanıcıların beklemek dışında bir çaresi kalmıyor. Kayıtlı telefon numaralarınız gibi ek bilgiler kurtarma sürecini teorik olarak hızlandırabiliyor.

Parolanızı sıfırlayamadığınızda Apple Kimliğinizi kurtarma

Böyle bir durumda kullanıcılara iForgot adresine gitmeleri ve talimatları izlemeleri tavsiye ediliyor. Süreç otomatik bir duruma getirilmiş olsa da kurtarma işlemi uzun sürebiliyor. Bekleme süreci sona erdiğinde Apple size bir mesaj ya da otomatik telefon araması ile hesabınıza yeniden erişim için izleyeceğiniz talimatları bildiriyor.

Google Hesabı : İki Adımlı Doğrulama

İki adımlı doğrulama söz konusu olduğunda Google, Apple’ın aksine sizi belirli bir sistem ile kısıtlamıyor. Herhangi bir cihazı iki adımlı doğrulama faktörü olarak kullanmanıza izin veriyor:

 • İki adımlı doğrulama isteklerini kabul edecek şekilde ayarlanmış ve Google hesabınız ile giriş yapılmış bir Android telefon ya da tablet (Sadece ekran kilidini açabildiğiniz durumda) Varsayılan olarak cihazınızda çevrimdışı kodlar üretilmiyor. Bunları kendiniz oluşturmak zorundasınız. Çevrimiçi durumdayken Evet seçeneğine tıklamak yeterli oluyor. Doğrulama her zaman sunucu tarafında gerçekleştiriliyor.
 • Güvenilir telefon numaranız (SMS ya da telefon çağrısı alabilecek bir SIM kartı)
 • Authenticator uygulaması (Endüstri standartlarında TOTP protokolünü kullanıyor ve bunun için mevcut birçok uygulama var.) Hepsi bir QR kodu ile ayarlanıyor. QR kodu kaydedilebiliyor ve yeni uygulamaları kurmak için tekrar kullanılabiliyor. QR kodu bulut üzerinde depolanabiliyor ve bu sayede uzaktan erişim sağlanabiliyor. Google hesabı kullanarak QR kodu istenildiği zaman iptal edilebiliyor.
 • Yedek kodlar (Yazdırılabilir ya da güvenli bir yerde saklanabilir.)
 • Güvenlik anahtarları (FIDO U2F ya da telefonunuzda bulunan)
 • Bulunduğu bilgisayar üzerinde daha fazla iki adımlı doğrulama isteği gönderilmeyecek şekilde ayarlanmış ve Google hesabınıza giriş yapmak için kullanabileceğiniz bir internet tarayıcı

Google Hesabı için İki Adımlı Doğrulama Erişimini Kaybettiğiniz Zaman Yapabilecekleriniz

Google, telefonunuz kaybolduğunda ya da çalındığında ortaya çıkan iki adımlı doğrulama sorunun farkında ve bunun için detaylı bir rehber hazırlamış. Google hesabınıza giriş yapmak için sunulan birçok yedek seçeneği kullanabilirsiniz. Apple’da olduğu gibi az seçeneğe sahip değilsiniz.

Tüm bunlara rağmen yedek seçenekleriniz de kullanılacak durumda değilse ancak bilgisayarınıza halen erişiminiz varsa, internet tarayıcınızı da iki adımda doğrulama faktörü olarak kullanabilirsiniz. Örneğin bilgisayarınızda daha önce bir tarayıcı ile giriş yaptıysanız ve iki adımda doğrulamanın bu cihaz için daha fazla sorulmamasını tercih ettiyseniz doğrudan Google İki Adımda Doğrulama sayfasını ziyaret edip Google hesabınız ile giriş yapabilir ve iki adımda doğrulama seçeneklerini sıfırlayabilirsiniz.

Eğer tüm yedek seçenekleri mevcut değilse ve güvenilir bir internet tarayıcısına sahip bir bilgisayarınızı da kullanamıyorsanız hesap kurtarma prosedürünü başlatmanız gerekiyor. Ancak bu prosedür de her zaman başarılı olmuyor ve hatta Google hesaplara erişimi geçici olarak engelleyebiliyor.