Göktaşı

Bilim İnsanlarına Göre 3 Ay Sonra Dünya’ya Göktaşı Çarpabilir

In Haber by Deniz AslanLeave a Comment

Bilim insanlarının araştırmaları doğrultunda önümüzdeki 3 ay içerisinde Dünya’ya bir futbol sahası büyüklüğünde Göktaşı çarpabilir.

Avrupa Uzay Ajansı‘ndan bilim insanlarının söylediklerine göre, 2006 QV89 adı verilen Göktaşı 9 Eylül 2019 tarihinde Dünya’ya çarpabilir.

ESA’nın servis ettiği bilgiler doğrultusunda bahsi geçen bu Göktaşı tamı tamına 50 metre çapa sahip olduğunu görüyoruz. Neredeyse bir futbol sahası büyüklüğündeki bu meteorun Dünya’ya çarpma ihtimalide hesaplandı.

ESA’dan bilim insanları tarafından yapılan modelleme ve simülasyonda bahsi geçen meteorun Dünya’ya çarpma olasılığı ise 7000’de 1 olarak açıklandı.

Bunun yanı sıra bilim insanları, 29 Ağustos 2006‘de keşfedilen meteorun 50 metrelik hacmi nedeniyle Dünya’ya çarpması sonucunda ciddi bir hasara yol açacağını da belirtti.

Bildiğiniz üzere, Dünya’ya çok sayıda meteor düşüyor. Fakat, bu meteorların hacmi nedeniyle gezegenimize pek bir zarar vermiyor. Ancak, nadiren de olsa Dünya’ya düşen bazı meteorlar büyük çaplı hasarlara sebep olabiliyor.

Buna örnek olarak ise, 1908 yılında Rusya’da bulunan Podkamennaya Tunguska nehri yakınlarındaki bir ormanı yerle bir eden meteoru gösterebiliriz.

Bunun haricinde, 15 Şubat 2013‘te yine Rusya’ya düşen bir meteoru da unutmamak gerek. Chelyabinsk Olayı olarak da hafızalara kazınan bu olayda 7000’den fazla bina yıkılmış ve 1000’den fazla kişi de yaralanmıştı.

İlginizi Çekebilir: Bilinen Tüm Kuralları İhlal Eden Bir Gezegen Keşfedildi