Anasayfa Makale Cyberpunk 2077: Oyun Dünyası ve Karakterler Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Cyberpunk 2077: Oyun Dünyası ve Karakterler Hakkında Tüm Bilinmeyenler

CD Projekt RED’in yeni oyunu Cyberpunk 2077’nin oyun dünyasını, Night City’yi ve önemli karakterleri değerlendirdik.

Cyberpunk, Mike Pondsmith tarafından oluşturulan ve R. Talsorian Games Inc tarafından yayınlanan bir masaüstü rol yapma oyunudur. 1988 yılında hayata geçen bu proje, Phillip K. Dick ve William Gibson gibi isimlerin romanlarından ve 1982 yapımı kült film Bladerunner’dan esinlenmiştir.

Cyberpunk elbette sadece Mike Pondsmith’e bağlı bir janra değil. Bugüne kadar okuduğumuz, izlediğimiz veya oynadığımız birçok eser Cyberpunk temasının izlerini taşıyor.

Temelleri 1960’larda yazılan bilim kurgu romanlarıyla atılan bu tema, yüksek teknoloji ve düşük hayat standartlarını bir araya getiriyor. Yapay zeka ve sibernetik gibi geleceğin teknolojileri, toplumsal yozlaşma ile bir araya getiriyor.

60 ve 70’lerde bilimkurgu yazarları teknoloji, uyuşturu ve seksüel devrim temalarını bu türün içerisine alıyorlar ve ütopik bir gelecek fikrinin kolayca distopyaya nasıl dönüşebileceğini işliyorlar. Amerikalı bir yazar olan William Gibson ise Neuromancer adlı romanıyla ilk kez cyperpunk’ı bir tür olarak tanımlıyor ve sınırları çiziyor. Gibson bu türü oluştururken punk alt kültüründen ve hacker kültüründen ciddi bir şekilde esinleniyor. Bruce Sterling ve Rudy Rucker ise Cyberpunk’ın diğer öncü yazarları arasında yerleri alıyor.

Hemen ardından Japonya Cyberpunk alt türü yeşeriyor. Akira’nın 1988’deki anime adaptasyonu, Ghost in the Shell ve Cowboy Bebop gibi büyük eserler janrayı iyice hareketlendiriyor.

Mike Pondsmith tarafından geliştirilen Cyberpunk: The Roleplaying Game of the Dark Future aynı zamanda Cyberpunk 2013 olarak da biliniyor. 1988 yılında satışa çıkan Cyberpunk 2013, 3 farklı kitapçık, zar seti ve karakter kartlarıyla beraber geliyordu.

Bu kitapçıklara ek olarak hikayeyi uzaya taşıyan Near Orbit, Solo of Fortune ve Rockerboy ek kitapçıkları yayınlandı. Ardından kuralları oyun dünyasını bir adım öteye götüren Cyberpunk 2020 piyasaya sürüldü. Cyberpunk 2013’ün önemli bir eklentisi sayılan bu yeni düzen, kısa zaman içerisinde yine masaüstü RPG oyuncuları tarafından benimsendi.

Cyberpunk v3.0 ise 90’ların sonunda satışa sunulurken, kısa bir süre revize edildi, daha sonradan da canon olma özelliğini kaybetti.

Cyberpunk evreninin en güzel yanlarından biri de 2077’de göreceğimiz roller. Knight, Mage, Priest gibi rollerden sıkılanlar için Cyberpunk müthiş karizmatik rollere sahip. Yine de masaüstü oyunlarda 9 farklı rol bulunuyor ve 2077’de bu rollerin hepsini görmeyi beklemiyoruz. Orijinalinde grup bazlı bir RPG oyunu olduğu için V’nin macerası muhtemelen Rockerboy veya Solo gibi rollerin üzerinden ilerleyecektir.

CD Projekt RED kendi oyununda daha çok Cyberpunk 2020 kurallarını ve dünya düzenini temel alıyor. Yaklaşık 20 farklı kural kitabıyla beraber 2020, bir açık dünya RPG için bulunmaz nimet özelliği taşıyor. Cyberpunk 2020, 2022 yılında patlak veren Fourth Corporate War başlangıcını zaman çizgisine alıyor. Cybepunk 2077 ise direkt olarak bu oyunun devamı niteğinde.

Gelelim Cyberpunk oyunlarının kalbi olan Night City’ye. Kuzey Kaliforniya eyaletinde, Amerika’nın batı kıyısında bulunan bir şehir kendileri. 2020’de yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip olan Night City, yıllar geçtikçe öylesine yozlaşmış şehir haline geliyor ki, video oyunun geçtiği 2077 yılında, Amerika’nın yaşamak için en kötü şehri seçiliyor.

Night City, tüm benzerleri gibi girişimci bir beyinde filizlenen büyük ütopya olarak tasarlanıyor. Bu özel adamı tanımak hem Cyberpunk 2077 hem de Night City için büyük önem taşıyor.

Halsey, Ferris and Nigh şirketinin bir parçası olan Richard Night, şirketin kurumsal inşaat projelerinin yönetiminden ve süreçlerinden memnun değildir. Bu yüzden şirketle olan ilişiğini keser ve kendi şirketi Night International’ı kurar. Night International’ın en büyük amacı ideal şehri oluşturmaktır.

Çünkü Amerika’da hiçbir şey iyi gitmemektedir. The Collapse yani Çöküş ülkeyi 90’lı yılların başından beri ülkeyi kaosa sürüklemiştir. Amerika 90’lı yılların başında Orta Amerika’da patlak veren uyuşturucu savaşına dahil olmaya karar verir. Karteller bu müdahaleye kayıtsız kalmaz ve arkadaşına Avrupa Birliğini’de alarak uyuşturucu savaşını tüm Amerika kıtasına yayarlar. Hatta bu terör faaliyetleri öyle bir noktaya gelir ki, karteller 1993’te New York’un ortasında küçük bir nükleer bomba patlatarak on binlerce insanın ölümüne neden olurlar. 1994’te Küresel Borsa Kazası Amerika’yı olabilecek en kötü şekilde etkiler ve ülke genelinde işsizlik ve evsizlik en yüksek seviyeye çıkar. Yine aynı yıl Pittsburgh’da nükleer bir kaza yaşanması, Orta Batıda ise kuraklığın baş göstermesi kıtlık ve iç göçü tetikler.

1996’da Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı suikaste kurban gider ve hükümet içten parçalanır. NSA, CIA, FBI, ve DEA Dörtlü Çete adını alır ve kendi amaçları doğrultusunda hareket etmeye başlar.

Coronado Körfezi’nde yer alan Coronado’yu gözüne kestiren Night, burayı diğer şehirlerin imrenerek bakacağı, altın standartlara sahip bir ütopya olarak hayal eder. Aslına bakarsanız bu amaca sahip tek işadamı Night değildir. Cyberpunk evreni için çok önemli bir olay olan Çöküş sonrasında, birçok mega şirket, yoksulluğun ve suç faaliyetlerinin olmadığı alanlar yaratmaya çalışmaktadır. Bu özel bölgeler veya şehirler hem yüksek yaşam standartlarına sahip olacak hem de hükümetler tarafından etik dışı görünen ama aynı zamanda insanlığın ilerlemesi için çok önemli olan gelişmelerin yapılmasına olanak sağlayacaktır.

1992 yılında Amerika’da bulunan Arasaka, EBM, ve Petrochem mega şirketleri Coronado’ya ciddi yatırımlar yapmaya başlar. Night ise Coronadon’nun kıyı şeridindeki neredeyse her yeri alarak, buraya kurulacak olan yeni şehrin topraklarını güvence altına alır.

1993 yılında inşaatlar tüm hızıyla devam ederken, yeni yapılan yerlerle birlikte yarım adanın yüz ölçümü de genişlemeye başlar. Del Coronado’nun vatandaşları ise yeni şehir merkezi olan Old Downtown’a taşınmaya başlarlar.

1998 yılına gelindiğinde ise bu büyük fikrin sahibi Richard Night cinayete kurban gider ve şehrin adı Night City olarak değiştirilir. Ama Richard’ın ölümü o ana kadar pusuda bekleyen diğer mega şirketlere gün doğmasını sağlayacaktır.

Farklı şirketler, farklı amaçlar demektir ve şirket çıkarlarının birbirine ters düşmesi Night City’nin karışmasına yol açar. Yerel çeteler sürekli olarak şirketlerle savaşmakta, bu çatışmalar neredeyse her bölgede anarşinin yayılmasına neden olmaktadır. Night City polisi bu gruplara karşı gelse de sayı olarak yetersiz kaldıkları için çetelerin etkinliğine engel olamamaktadırlar.

1998 ve 2005 yılları arasında çeteler giderek mafyalara dönüşerek kontrolü şirketlerin elinden aldı ve şirketler kendi kalelerine çekilerek Night City’yi tamamen bu insanların eline bıraktı. Night City sadece 7 yılda bir suç şehri haline gelmişti.

2009 yılına gelindiğinde ise büyük Çete Savaşı patlak verdi. Çete aktiviteleri tüm zamanların en yüksek seviyesine yükselirken, sokaklarda cinayetler ve şiddet günlük aktiviteler halini aldı.

Şirketlerin çetelerle mücadele etmek için ne kadar gayret gösterdiği ise tartışılan bir konu ama böylesine bir suç oranı işler için kesinlikle iyi haber değildi. Bu yüzden Arasaka’nın paralı askerleri çetelerleri yok etmek için sokaklara döküldü. Amaç kontrolü geri almaktı ama şirketin yaşadığı ağır kayıplar bu çabanın da başarısızlıkla sonuçlanmasına neden oldu.

Şirketler topyekun bir savaşta galip gelemeyeceklerini anladıklarında farklı bir yol izlemeye karar verdiler ve yerel yönetim grupları içerisinde kendi adamlarını yerleştirdiler. Her ne kadar kaos içinde de olsa, bu toprakların sahibi halen şirketlerdi ve yerel yönetimin desteği ile yepyeni yasalar yürürlüğe girdi. Alınan kararlar doğrultusunda, evlerini Night City’nin standartlarına göre yenilememiş herkes evlerinden çıkarılacaktı. Böylelikle şehirdeki evsizlik problemi iyice kontrolden çıkarken, boşalan konutlara şirketlerin paralı askerleri yerleştirilmişti.
Şirketler ateşle oynamasına rağmen bu taktik sayesinde 2020’ye gelindiğinde çete savaşlarının önüne geçti ve şehir merkezi çok uzun aradan sonra ilk kez barışçıl ve suç oranı düşük bir yer haline geldi.

Video Reklam: