En İyi WordPress Önbellek Eklentisi LiteSpeed Hakkında Bilmeniz Gerekenler

In Makale by Egemen YıldızLeave a Comment

WordPress için önde gelen önbellek (cache) eklentisi olan LiteSpeed hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda bulabilirsiniz.

İnternet sitenizi önbelleklemenin faydalı olacağını öğrenmiş ancak WordPress Eklenti Dizininde yer alan birçok önbellek eklentisi arasında kaybolmuş olabilirsiniz. Bu yazımızda sizlere önbellek prensibinden, WordPress için öneminden ve LiteSpeed eklentisinden bahsedeceğiz.

Önbellek Nedir?

Önbelleğin çalışma prensibini anlamak için öncelikle bir WordPress sitesinin çalışma mantığını anlamak gerek. WordPress’te bir içerik istendiği zaman önce içeriğin bulunduğu veritabanından ilgili yazı çağırılır. Bir başka aşamada tema dosyaları devreye girer. Yine eğer söz konusu makalede resim varsa o da sunucudan çağrılır ve  sonuç olarak ortaya bir sayfa çıkar. Lakin bu işlem hem yavaştır hem de sunucuya yük bindirir. Peki aynı sayfa günde defalarca çağrılacaksa bunu her defasında tekrarlamak yerine hazır bir sürümünü servis etsek nasıl olur? İşte burada önbellek dediğimiz sistem devreye giriyor.

Önbellek, içerikleri orijinal kaynaktan direkt olarak getirmek yerine daha önce hazırlanmış sürümünü kullanıcıya sunar. Bunu ziyaretçileriniz için yemeği önceden hazırlamak gibi düşünebilirsiniz. Önbellek, ziyaretçilerinizin mutfakta yemeğin hazırlanmasını ve pişirilmesini beklemeden doğrudan yemeğe ulaşmasını sağlar. Böylelikle ziyaretçileriniz içerik yüklenene kadar rakip siteyi ziyaret etmeyi düşünmez.

WordPress İçin Önbellek Neden Önemidir?

WordPress internet siteleri önbelleklemeden önemli ölçüde fayda görür. WordPress üzerindeki her sayfa PHP ile oluşturulmuştur. İnternet sitenizi oluşturan HTML sayfaları dosya sisteminde bulunmaz. Bunlar PHP üzerinden istenildiği zaman oluşturulur ve ziyaretçilere HTML olarak sunulur. Bu da kaynak gerektiren bir süreçtir. Bu yüzden WordPress site sahibinin sayfaları oluşturulduktan sonra önbelleklemesi oldukça önemlidir.

İyi bir önbellek ziyaret edenlerin içeriğe hızlı şekilde ulaşmasını sağlar. PHP üzerinden dönüştürülmeyi beklemeye gerek kalmaz ve ziyaretçileriniz de sabırsızlanıp siteyi terk etmez.

En İyi WordPress Önbellek Eklentisi Hangisidir?

İnternet siteniz için önbellek eklentisi seçmek istediğiniz zaman birçok eklenti karşınıza çıkacak. Ancak tüm önbellek eklentileri aynı şekilde oluşturulmamıştır. En iyi sonuçları almanız için önbellek çözümünüzün etkili olması ve sitenizin önbelleğini akıllı şekilde yönetmesi gerekir. Bunun yanı sıra bir dizi optimizasyon özellikleri de sunmalıdır. En önemlisi de tüm bunları ücretsiz olarak yapmalıdır.

Diğer eklentilerin aksine LiteSpeed eklentisi önbellekleme işlemlerini sunucu düzeyinde yürütür. Bu yüzden LiteSpeed Web Sunucusu kullanılır. Eklentinin görevi sunucunun önbellek motoru ile iletişim kurmaktır. Bu yüzden herhangi bir önbellekleme görevi yürütmez ve önbelleklenen dosyalar WordPress dosya dizini içerisinde depolanmaz.

LiteSpeed eklentisi LiteSpeed Web Sunucusu ile iletişime geçerek dinamik olarak oluşturulan internet sayfalarının sabit kopyalarının depolanmasını sağlar. Arada ek katman yoktur ve PHP çağırmaya gerek yoktur. Bu sayede üstün performans sağlanır ve sitenizin arama motoru optimizasyonu bundan olumlu etkilenir.

LiteSpeed önbelleği, sunucu ile bütünleşik olduğu için diğer eklentilerin aksine önbellek girişleri hakkındaki bilgileri hatırlayabilir. Bağımlılıklar analiz edilebilir ve etiketler ile önbelleğin akıllı temizliği sağlanabilir. Aynı zamanda kullanıcının tarayıcı bilgilerine, konumuna, para birimine ve daha fazlasına göre çerezler kullanılarak oluşturulan içeriğin birçok farklı sürümü sunulabilir.

Sunucuyla sıkı etkileşiminden dolayı da LiteSpeed önbelleği, diğer eklentilerinin sunamayacağı güçlü önbellek yönetim araçları sunar. Örneğin LiteSpeed, bir içeriği düzenlediğinizde ya da oluşturduğunuzda önbellek üzerinden hangi sayfaların arındırılması gerektiğini bilir. Örneğin kamera kategorisi altında yeni bir yazı paylaştığınızda ve marka ve DSLR etiketlerini kullandığınızda LiteSpeed önbellek üzerinde aşağıdaki dizinlerin taze olmadığını bilir:

  • …com/kategori/kamera
  • …com/etiket/marka
  • …com/etiket/dslr

LiteSpeed bu sayfaları otomatik olarak düzenler ve siteniz üzerinde yer alan içeriğin ziyaretçiler için her zaman güncel olduğundan emin olur. Böylelikle sitenizin uzun süre önbellekli şekilde tutabilirsiniz. Üstelik sayfaların gerektiğinde otomatik olarak önbellekten temizleneceğinin de emin olursunuz. Diğer önbellek eklentileri bunu tam olarak yapamaz ve ya çok fazla sayıda ya da az sayıda sayfayı temizler.

LiteSpeed Bir Dizi Optimizasyon Özelliği Sunar

Önbellekleme temel gereksinim olsa da WordPress internet sitenizi optimize etmenin tek yolu değildir. Ziyaretçilerinize en iyi deneyimi sunmak için aşağıdaki özellikleri de sitenizde kullanmanız faydalı olacaktır:

  • Resim Optimizasyonu
  • Eşzamansız CSS
  • Kritik CSS Oluşturma
  • WebP Nesneleri
  • Resimler için Geç Yükleme
  • CSS ve JavaScript Bütünleşmesi veya Sadeleştirilmesi
  • JavaScript Yüklenmesinin Ertelenmesi

LiteSpeed bu ve daha birçok optimizasyon özelliği ile birlikte gelir. Bu bağlantıdan özelliklere ulaşabilirsiniz.

LiteSpeed Önbelleği Ücretsizdir

Eklentinin kendisi her zaman ücretsizdir ve öyle kalacaktır. Sunucu özellikleri ise ihtiyaçlarınıza göre ücretli ya da ücretsiz olabilir. Eğer web sunucuları hakkında fazla bilginiz yoksa bu bağlantıdan LiteSpeed Web Sunucu hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz ve sitenizin kullandığı web sunucusunu kontrol edebilirsiniz. Ayrıca eğer ihtiyacınız varsa LiteSpeed özelliği sunan bir sağlayıcı size gösterilecektir.

Eğer web sunucunuzu yönetmenin yollarını biliyorsanız ve ihtiyaçlarınız basitse LiteSpeed Web Server Enterprise paketini siteniz için ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Tek alan adı kullanımı için ücretsiz başlangıç lisansı mevcuttur.

Eğer birden fazla alan adına sahipseniz veya LiteSpeed sağlayıcısı olmak istiyorsanız aylık 10-96$ arasında ücrete sahip olan diğer paketleri deneyebilirsiniz. 15 gün ücretsiz deneme hakkınız da vardır.

Üstelik OpenLiteSpeed adındaki LiteSpeed Web Sunucusu’nun açık kaynak kodlu ve ücretsiz sürümünü de istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

LiteSpeed eklentisini ve web sunucusunu bu bağlantıdaki adımları takip ederek deneyebilirsiniz.