Nesnelerin İnterneti Harcamaları

Nesnelerin İnterneti Harcamaları 1.1 Trilyon Dolara Ulaşabilir

In Haber by İlker Şekercioğlu1 Comment

IDC raporu Nesnelerin İnterneti harcamaları için büyük beklentiler ortaya koyuyor.

IDC küresel çaptaki Nesnelerin İnternet harcamaları için ön görülerini paylaştı. Buna göre beklentiler 2022 için 1 trilyon dolar, 2023 içinse 1.1 trilyon dolar seviyesinde. 2023 yılında aralıklı üretim, proses üretim ve taşımacılığın Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümleri için en fazla harcama yapacak üç büyük ticari endüstri olacağına ve harcamaların neredeyse üçte birini yapacağı tahmin ediliyor.

2023’te harcamaların en büyük kaynağı ise tahminlere göre tüketici piyasası olacak. Şu an için tüketici piyasası harcamalarda ikinci durumda ancak büyüme oranının hızla artacağı beklentisi yüksek. IDC akıllı ev cihazlarının tüketici piyasasında öncü olduğunu, bağlantılı araçların ikinci sırada olduğu ortaya koyuyor.

IoT konuşlanmaları için harcamaların iyi bir ivme gösterdiği ve bu yıl dünya çapında 726 milyar dolara ulaşacağı ifade ediliyor. Organizasyonların IoT girişimlerini desteklemek üzere donanım, yazılım ile servislere yatırım yaptığı ve sonraki adımın bu cihazlardan elde edilen verileri yönetme, işleme ve analiz etme için çözüm bulmak olduğuna vurgu yapılıyor.

En büyük IoT harcaması yapanlar ise tahmin edeceğiniz üzere dünyanın en büyük ekonomileri olan ABD ve Çin olarak karşımıza çıkıyor. İleriki dönemde harcamaların en az yarısını yapacak ülkeler de yine bunlar olacak. Bu ülkeleri Batı Avrupa ve Asya Pasifik bölgesinin (Japonya ve Çin hariç) takip edeceği düşünülüyor.