Nokia 5.1 Plus Güvenlik Özellikleri

In Makale, Mobil by Emin ÇıtakLeave a Comment

Android One sertifikalı Nokia 5.1 Plus’ın sunduğu güvenlik özelliklerine yakından bakıyoruz.

Daha önce sizlerle paylaştığımız yazılarımızda Android One avantajlarından bahsetmiştik. Nokia 5.1 Plus zamanında aldığı güvenlik güncellemeleri sayesinde güvenli bir Android deneyimi sunabiliyor.

Telefonun ayarlar menüsü üzerinde Güvenlik ve Konum başlığı altında tüm güvenlik özelliklerini bir arada görüntüleyebiliyor ve kendinize en uygun seçimleri yapabiliyorsunuz. Bu menü üzerinde ilk dikkat çeken detay Güvenlik durumu oluyor. Google tarafından sağlanan güvenlik güncellemelerini, Google Play Protect’in tarama verisini ve Cihazımı Bul özelliklerini görüntüleyebiliyorsunuz.

Nokia 5.1 Plus Google desteği ile beraber aylık güvenlik güncelleştirmelerini hızlı bir şekilde alabiliyor. Güvenlik yamaları otomatik olarak yüklenebildiği gibi, en son sürümü kontrol etmek için siz de tarama yapabiliyorsunuz.

Google Play Protect ise yaptığı uygulama taramalarıyla beraber cihazınızın güven içinde kalmasına yardımcı oluyor. Kontrol aracı sizin indirdiğiniz her uygulamayı tarıyor ve olumsuz bir durum oluşması halinde hızlı bir şekilde harekete geçiyor.

Cihaz Güvenliği menüsünde ise sizin tercihleriniz, telefonun güvenlik düzeyini belirliyor. Ekran kilidini ayarlayabilir, telefon kilitliyken gelen bildirimlerin görünme seviyelerini ayarlayabilir, parmak izinizi telefona tanıtabilir ve Smart Lock cihazlarını ayarlayabilirsiniz.

Ekran kilidi için ister PIN kodu oluşturabilir isterseniz de çizim yapabilirsiniz. Ekran kilidi oluşturmak önemli çünkü, parmak izinizi okutamadığınız durumlarda telefonu bu şekilde kolayca açabilirsiniz. Telefonunun arka yüzünde bulunan parmak okuyucu sensöre hızlı bir şekilde parmak izinizi taratarak Nokia 5.1 Plus’ı güvenli bir şekilde açabilirsiniz.

Smart Lock ise telefonunuzun güvenlik seviyesini özelleştirmenize imkan sağlıyor. Telefon üzerinizdeyken sürekli kilidin açık kalmasını sağlayabilirsiniz. Veya ev ve iş yeri gibi güvenli konumlarda kilidi açık tutabilirsiniz.

Güvenilen başka cihazlar ekleyebilir (örneğin dizüstü bilgisayarınız) ve bu cihazlar yakındayken kilidin otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz.

Bir başka önemli güvenli kilidi de bu menü üzerinde yer alan Yüz tanıma özelliği. Yüzünüzü telefona ekleyerek parmak izi okutmadan veya PIN girmeden hızlıca Nokia 5.1 Plus’ı açabilirsiniz.

Nokia 5.1 Plus modelini bu bağlantıda bulabilirsiniz.