Anasayfa Mobil Yeni Apple Airpods kulaklık İncelemesi

Yeni Apple Airpods kulaklık İncelemesi

Apple’ın yeni kablosuz bluetooth kulaklıkları Airpods’u inceliyoruz. Bunları sadece Apple telefonlarla değil Android telefonlarla da kullanabilmektesiniz.

2016 Aralık’ta duyurulan Apple’ın ilk jenerasyon kablosuz kulaklıkları Airpods Mart 2019’da güncellenerek ikinci versiyona kavuştu. Bu versiyon bazı yenilikler içerse de dışardan baktığınızda eskisiyle birebir aynı görünüşe sahip. Ancak Apple’ın yeni modeli isimlendirmesi bazı karışıklıklara yol açabilir.

Yeni versiyonun adı Airpods 2 değil yine Airpods sadece yanında bir “Yeni” ibaresi var. Bu sebeple Apple store dışından satın alacaksanız, son çıkan Airpods modelini aldığınızı teyit etmenizde fayda var.

Gelelim incelememize, incelememizde nelerin değiştiğine ve nelerin aynı kaldığına bakacağız.

Öncelikle en büyük farkın Apple’ın bu kulaklıklarda kullanmış olduğu W1 çipinin H1 versiyonu ile değiştirilmesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu çip en büyük iyileştirmeyi pil ömründe yaratıyor ama bununla da sınırlı kalmıyor. İlerleyen dakikalarda ayrıntılı bahsedeceğiz.

Bir başka çarpıcı değişiklik de bu kulaklıkların kablosuz şarjlı kutu opsiyonuyla satılması. Tabiki kablosuz şarj standı olmayanlar için kablosuz şarj kutusuyla alma seçeneği de var. Hatta şöyle diyelim, ilerde fikir değiştirip güncellemek isterseniz, kablosuz şarj özellikli kutu ayrı olarak satılmakta.

Ancak burada küçük bir detay göze çarpıyor. Apple’ın ekosisteminde bir kablosuz şarj standı yok. Kısa zaman önce Apple geliştirmekte olduğu AirPower kablosuz şarj cihazını iptal ettiğini duyurdu. Gerekçeleri ise ürettikleri prototipin yüksek Apple standartlarını karşılamaması idi. Bu da Airpods kullanıcılarını 3.parti kablosuz şarj cihazlarını kullanmak zorunda bırakıyor.

Kullanıcılar olarak şanslıyız ki Samsung S10 ve Huawei P30 Pro gibi son çıkan amiral gemisi kablosuz tersine şarj özelliğini destekliyorlar. Bu sayede uzun yolculuklara ve tatile çıktığınızda yanınıza sadece tersine kablosuz şarj destekleyen cep telefonunuzu almanız yeterli.

Airpods’u Apple Türkiye’de kablosuz şarj kutusuyla 1400, kablosuz şarj kutususuyla 1100 liraya alabiliyorsunuz. Sadece kablosuz şarj kutusu da 550 liraya satılmakta.

Kulaklıkların görünüşü ve tasarımı

Tasarım bakımından Apple’ın kablolu kulaklıkları Earpods’a çok benziyorlar. Sadece kulağınızdan çıkan gövde kısmı biraz daha kalın tutulmuş. Yine Earpods’da olduğu gibi kulaklığın etrafında birden çok delik mevcut. Mikrofon kulaklığın en altına konumlandırılmış, bunun sebebi burasının ağza en yakın nokta olması.

Kablosuz şarj kutusu

Kablosuz ve kablolu şarj kutuları Apple’dan beklediğimiz sade ve minimalist tasarımıyla geliyor. Samsung Gear IconX ve Galaxy Buds’ın kutularıyla kıyasladığımızda oldukça küçük ve taşınabilir halıyor bu kutular. Pantolon cebinizde çıkıntı yapmayan ve rahatsız etmeden taşıyabilmeniz için biçilmiş kaftan.

Kontroller

Kulaklığın dokunmatik kontrol özelliği var. Bu özellikleri iPhone’nunuzda Bluetooth menüsü altında düzenleyebiliyorsunuz. Yine de Samsung’un kablosuz kulaklıklarında görmeye alıştığımız gibi ses seviyesini ayarlayamıyorsunuz. Bu noktada Apple sesli asistanı Siri’ye güveniyor. Artık sadece “Hey Siri” diyerek asistanı çağırıp istediğiniz komutu verebiliyorsunuz. Buna sesi açıp kısma da dahil.

Ergonomi

Bu incelemeyi yapmadan önce kulaklığı bir hafta kadar kullanma fırsatım oldu. Özellikle 10 saatlik şehirlerarası bir otobüs yolculuğum boyunca Airpods’la müzik dinledim. Kulaklıklar gerçekten saatler sonra bile herhangi bir ağrıya sebep olmuyorlar. IconX ile kıyaslanamayacak bir rahatlık söz konusu. Hatta müzik çalmadığı zaman kulağınızda olup olmadığını anlamak için bazen yoklamanız gerekebiliyor.

Tasarım bu açıdan çok iyi olsa da sert plastik, kulaklık kulağınıza tam oturmuyormuş hissi veriyor ve ses kalitesini de bir miktar etkiliyor. Mesela kulaklıkları doğru açılandırıp biraz bastırınca bass’ları daha doygun duymaya başlıyorsunuz. Malum herkesin kulak yapısı farklı. Tek boy kulaklıktan da herkesin kulağına mükemmel oturmasını beklemek hayal olur. Farklı boylarda, değiştirilebilir silikon kulak uçları hem kulağa sağlam oturma hem de ses kalitesi sorunu çözebilirdi.

Eşleşme

Airpods 2 hem Android hemde Apple cihazlarla saniyeler içinde eşleme yapabiliyor. Eğer kutuyu bir iPhone’nun yanında  açarsanız kutunun ve AirPods’un bildirimi anında ekrana düşüyor ve bağlantı kuruluyor. Bu noktadan sonra hem Airpods’un hem de şarj kutusunun pil durumunu iPhone’nunuz üzerinden görüntüleyebiliyorsunuz. Pil durumunu kolayca görüntülebilmek için iPhone’nun Araç Takımı Ekle menüsünden Piller’i aktif hale getirmeniz yeterli.

Apple aygıtlarla uyumu

Airpods’u Apple cihazınız ile eşlediğinizde otomatik olarak aynı iCloud Anahtar Zinciri’ni kullanan diğer Apple cihazlarınızla da kullanabiliyorsunuz. Aynı iCloud hesabını kullanan Apple Watch, Macbook, iPhone, Mac ve iPad ürünlerinde tek yapmanız gereken AirPlay üzerinden AirPods’u seçmek oluyor. Saniyeler içerisinde bağlantı sağlanıyor ve her cihaz için ayrı ayrı eşleme yapmak zorunda kalmıyorsunuz.

Siri aktivasyonu sayesinde birçok farklı işlemi artık sadece Hey Siri diyerek gerçekleştirebiliyorsunuz. Kişi ismi söyleyerek mesaj yollayabilir, yine kişi ismi ile arama yapabilirsiniz. Telefonununuzun ayarlarına girmeden sesi yükseltebilir, tanımlı bir adresinize nasıl gideceğinizi öğrenebilirsiniz. Ayrıca hem sol hem de sağ Airpod için farklı komutlar atayarak çift dokunma komutlarınızı kişiselleştirebilirsiniz.

Ses kalitesi

Airpods 2’nin ses kalitesini etkileyen, alacağınız tecrübeyi düşüren en büyük etken “tüm kulaklar için bir kulaklık” tasarım mantığı. Standardın dışında bir kulak yapınız varsa alacağınız tecrübe Apple mühendislerinin hedeflediğinin %100’ü olmuyor. Mesela ben tam olarak bunu yaşadım. Bass’lar biraz daha azdı. Bunun dışında frekans spektrumunun geneli iyi ifade ediliyor ve kulaklık sesi fazla renklendirmiyor.

Yüksek frekanslar yani tizler son ses seviyesinde dahi en ufak bir bozulmaya maruz kalmıyor. Ses seviyesi ise istendiğinde fazlasıyla yüksek olabiliyor.

Gürültü izolasyonu

Bu konu biraz tartışmalı çünkü her iki kampın da savunucuları var. Kimi kullanıcılar kulaklıkların dış sesi tamamen kesmemesini ve sizi bulunduğunuz ortamdan izole etmesini tehlikeli bulsa da kimi kullanıcılar da güvenli şartlar altında dış gürültünün engellenmesinin konforu artıracağını savunuyor.

Samsung’un Icon X ve Galaxy Buds kulaklıkları bu konuda tercihi kullanıcıya bırakmış. Normalde kulaklıklar dış gürültüyü kesmede oldukça başarılı. Ancak dışarda koşarken ve egzersiz yaparken olası tehlikeleri farketmeniz için kulaklık üzerindeki mikrofonlardan alınan sesi duymanızı sağlayan bir ortam modunu aktif hale getirebiliyorsunuz.

Airpods’da ise seçim şansınız yok. Kulaklık dışardaki gürültüyü kesmede oldukça başarısız ve gürültülü ortamlarda bu rahatsız edici olup müziğinizden aldığınız zevki etkileyebiliyor.

Bazen otobüste, uçakta veya toplu taşımada müzik dinlemeyecek bile olsam insanların rahatsız edici yüksek sesli konuşmalarından ve gürültülerinden kurtulmak için kulaklık taktığım oluyor. Airpods maalesef bu amaçla kullanılabilecek bir kulaklık değil.

Bunun yanı sıra sizin dinlediğinizi de çevrenizdekilere duyurmakta oldukça başarılı. Bu sebeple kütüphane gibi sessiz ortamlarda kullanırken biraz sorumlu davranıp sesi sonuna kadar açmamak gerekiyor.

Bluetooth Bağlantı gücü ve kalitesi

Uzunca bir süredir Samsung IconX 2018 kullandım ve bu kulaklıklarda farkettiğim bağlantı kopmasının ne kadar sık gerçekleştiği oldu. Sıkça karşılaştığım bir senaryo toplu taşıma ile seyahat ederken otobüsün içi çok kalabalık olduğunda, ya da alçakta bulunan baz istasyonlarının yanından geçtiğimde bağlantının kopması oluyordu.

Airpods’u 1 hafta boyunca işe gidip gelirken ve aynı baz istasyonunun yanından geçerken kullandım ve herhangi bir sinyal kopmasıyla karşılaşmadım. Bu açıdan kulaklık gerçekten takdiri hakediyor.

Bunun ardında şüphesiz kulaklığın Bluetooth 5.0 standardını kullanmasının payı büyük.

Mikrofon kalitesi

Kulaklık aynı zamanda ortam gürültüsünü bastırmayı ve sesinizi görüşmelerde duyulur kılmayı oldukça iyi yapıyor. Bu tür bluetooth kulaklıkların aşil tendonu genellikle ağza uzaklıkları sebebiyle sesinizle birlikte çevre seslerini de alması olmuştur.

Airpods ise beam forming olarak bilinen tekniği bu noktada başarılı bir şekilde uyguluyor. Yani insan sesinin frekanslarını kabul ederken bunun dışındaki ses frekanslarını reddediyor. İstanbul’un en işlek yollarından biri olan E5’in ortasında bir metrobüs istasyonunun ne kadar gürültülü olabileceğini sadece İstanbullular bilir, özellikle akşam iş çıkışı saatlerinde. Burada yaptığımız görüşme testlerinde yeni Airpods sesimi karşıya anlaşılır şekilde iletebildi. Ancak tabi bağırarak konuşmam gerekti.

Oyunlarda ses gecikmesi

Bluetooth kulaklıklarda genellikle yaşadığımız bir diğer sıkıntı da oyun ve film seslerinde bir gecikme yaşanması. Bunun farkında olan Apple yeni Airpods’da kullandığı H1 çipi ile bu gecikmeyi oldukça düşürerek farkedilmesi zor bir seviyeye indirmiş. Bu mobil oyuncular için iyi bir haber.

Kulaklık ve kutu şarj süresi

Şarj kutusu kulaklıklarınızı 5 defa şarj ederek 24 saatten fazla dinleme süresi sağlıyor. Tek şarjla 5 saate kadar müzik dinleme 3 saate kadar görüşme yapabiliyorsunuz. Eski versiyonda görüşme süresi 2 saatle sınırlıydı.

Sonuç/değerlendirme

Yeni Apple Airpods kablosuz kulaklıklarda Premium fiyat vermeyi göze alan kullanıcılara gerçekten fiyatını hakeden bir müzik dinleme ve görüşme kalitesi sunuyor. Bluetooth kulaklıklardan beklentinize bağlı olarak Airpods’un cazibesi de göreceli olarak değişmekte tabiki. Yaşam alanlarınız nispeten sessiz ortamlarsa ve veya biraz gürültüden rahatsız olmam diyenlerdenseniz yeni Airpods rahatlığı, kesinti yaratmayan kablosuz bağlantı performansıyla ve ses kalitesiyle sizi memnun edecektir.