Streamlabs OBS İçin Medya Ön Bellekleme Özelliği Tanıtıldı

In Makale by Egemen YıldızLeave a Comment

Streamlabs OBS, medya dosyalarını ön bellekleyerek CPU kullanımını azaltmaya yarayan yeni bir özelliği kullanıcılarına sundu.

Yayıncılar tarafından sık kullanılan Stremlabs OBS programın son sürümüyle birlikte, canlı yayın sırasında CPU kullanımını azaltacak önemli bir yenilik sunuldu. Bu özellikle birlikte çözülen çerçevelerin ön belleklemesi yapılıyor. Böylelikle her çerçevenin tekrar tekrar çözülmesine duyulan ihtiyaç ortadan kalkıyor. Özellikle döngü içerisindeki medya dosyalarında CPU kullanımı önemli miktarda azalıyor.

Geliştiricilerin kendi yaptıkları testlerde CPU kullanımının yüzde 35’ten daha fazla azaldığı görüldü. Ancak bu azalma RAM kullanımında bir miktar artış karşılığında gerçekleşiyor.

Yayın yazılımı kaynak olarak bir medya dosyası kullandığı zaman bu dosyayı çözer ve belirli bir hızda çerçeveleri gösterir. Bu işlem ciddi bir CPU kullanımını beraberinde getirir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için de aynı veriyi defalarca CPU/GPU kullanarak çözmek yerine ön bellekleme kullanarak RAM üzerinden getirme fikri, geliştiriciler tarafından ortaya atıldı.

Bahsettiğimiz gibi bu yöntem çözülen çerçevelerin RAM üzerinde tutulmasını gerektiriyor. Çözülen video çerçeveleri büyük boyutta olabildiği için ön belleklemeye belirli bir sınır getirilmesi de şart. Bunun için Streamlabs OBS geliştiricileri 2 GB’lık bir ön bellek limiti getirmiş. Eğer çözülen çerçeveler 2 GB’dan daha büyükse RAM üzerinde ön belleklenmiyor.

Ek olarak yerel RAM kullanımını takip edecek ve düzenleyecek bir sistem de eklendi. RAM kullanımında meydana gelen ani artışlara Streamlabs OBS gerçek zamanlı olarak tepki verebilecek. Yani önemli miktarda RAM kullanan bir uygulamayı ya da oyunu başlattığınızda Streamlabs OBS tarafından kullanılan miktar azaltılacak ve sisteminizin takılmadan çalışması sağlanacak.

Bu özelliği kullanmak istemeyen kullanıcılar ise gelişmiş ayarlar menüsünden kullanımı kapatabiliyor. Streamlabs OBS yazılımını bu bağlantıyı kullanarak indirebilirsiniz.