USB 4.0 Ürünleri

USB 4.0 Ürünleri 2020 Sonunda Gelebilir

In Haber by İlker ŞekercioğluLeave a Comment

USB 4.0 ürünleri için uzun bir süre daha beklememiz gerekiyor.

Computex 2019 etkinliği sırasında USB Promoter Group tarafından USB 4.0 protokolünün fiziksel ve tüketici ürünleri olarak 2020 yılı sonunda duyurulmasının beklendiği paylaşıldı. Yeni nesil veriyolu özelliklerinin şu an 0.7 sürümünde olduğu ve bu yaz ayları içerisinde tamamlanması beklendiği belirtiliyor. Bu tamamlama sonrasında ise üreticiler USB 4.0 ürünleri geliştirmek için kolları sıvamaya başlayabilecekler.

Kullanıma açık olan Intel Thunderbolt 3 teknolojisinden ciddi anlamda alıntı yapılan yeni protokol 40 Gbps hızlarına erişebilecek yapıda olacak. Bu bant genişliğinin birden fazla veri ve ekran protokolü tarafından paylaşılabilecek olması da dikkat çekiyor.

USB Type-C arayüzünü kullanacak olan USB 4.0 geri uyumluluk anlamında da kullanıcıları memnun edecek. Bu defa USB 2.0, USB 3.0 ve Thunderbolt 3 uyumluluğundan bahsediyoruz. Veri transfer hızları ve birden fazla veri ve ekran protokolü sunması gibi birçok geliştirme sonrasında, USB ticari marka logosunun da yeni nesil arayüz için değiştirilmesi de gündemde.

İlginizi çekebilir: USB Bellek ile Tüm Disk Şifrelemesini Kırma