Acer Aspire 7 Dizüstü Bilgisayar İncelemesi

In Video, Video İncelemeler by Çağan Çelik2 Comments

Acer Aspire 7, bütçe dostu bir dizüstü bilgisayar ve incelememizde bilgisayarın detaylarına yakından bakıyoruz.

Acer’ın bu modeli A715-72G-58RF model kodu ile satılıyor. Acer Aspire 7’nin farklı bileşenlere sahip versiyonları da var. Bu yüzden de hangi modeli incelediğimizi özellikle belirtmek istedik.

Tasarım

Acer’ın bu bilgisayarda siyah ve metalik renklerden oluşan bir tasarıma yer verdiğini görüyoruz. Kapağı kaldırır kaldırmaz metalik hatların ve çizgilerin bilgisayarı çevrelediğini görmek mümkün.

Ekran menteşesinin yanında bulunan Aspire yazan kısım yine metalik renkte ve ekran kapatıldığında bu yazı okunabiliyor. Daha önce incelediğimiz Acer Nitro’da da benzer bir tasarıma yer verilmişti.

Ağırlık ve ölçüler

Adaptör hariç olarak 2 kilo 350 gram, adaptörle birlikte ise 2 kilo 900 gram olan Aspire 7, taşınması rahat ve kolay bir bilgisayar.

Bu model 26 cm derinlik, 38 cm genişlik ve 2.1 cm kalınlığa sahip. 15.6 inç dizüstü bilgisayarlar için üretilmiş dizüstü bilgisayar bölmesi olan herhangi bir çantaya kolaylıkla sığdırabiliyorsunuz.

Teknik özellikler

Acer bu modelde 4 çekirdekli ve 8 izlekli Intel i5 8300H işlemcisinin yanı sıra, 4 GB GDDR5 bellekli 1050Ti ekran kartına yer vermiş. Sistemde toplam 2 bellek yuvası var ve bunlara 2666Mhz hızında çalışan 2 adet 4 GB kapasiteli Hynix RAM takılı geliyor. Toplam 8 GB bellek var ve bu modüllerin gecikme hızları 19-19-19-43 şeklinde.

Intel i5 8300H işlemcinin temel çalışma frekansı 2.3Ghz, turbo frekansı ise 4Ghz. Bu model Intel’in 8. nesil mobil işlemcisi. Windows denetim masasındaki güç ayarlarından performans moduna aldığınızda işlemci büyük oranda 4Ghz hızda çalışıyor.

Nvidia 1050Ti ise 1080p çözünürlükte hala yetenekli bir ekran kartı. Güncel oyunları orta ayarda rahatlıkla oynamanıza imkan tanıyor. Biraz daha eski oyunları ise çok daha yüksek ayarlara alarak oynayabiliyorsunuz.

Intel’in işlemciye gömülü dahili grafik işlemcisi UHD 630 aktif tutulmuş. Yüksek grafik işlem gücüne ihtiyaç olmadığında 1050Ti devre dışı kalıyor ve UHD 630 devreye giriyor. Intel’in dahili ekran kartı güç tasarrufu odaklı olsa da yine de hayli güçlü. 8K çözünürlüğe kadar video oynatma ve 2 boyutlu tarayıcı hızlandırma gibi görevler için yeterli.

Depolama

Sistem sürücüsü olarak da, yine bellekte olduğu gibi Hynix markası tercih edilmiş.

128 GB kapasiteye sahip M.2 form faktöründeki bu SSD sürücü SATA tabanlı. 530MB/sn ardışık okuma, 190MB/sn ardışık yazma değerlerine sahip olduğu iddia ediliyor. Yaptığımız testlerde de vaat edilene yakın rakamlar elde ettik. Ardışık okuma 512 MB, yazma hızı da 130 MB/sn civarındaydı.

Bilgisayarda bir de 2.5 inçlik disk yuvası var ve buraya 500 GB kapasiteli bir Toshiba mekanik sabit disk takılı.

Ekran

Bu modelde 15.6 inç boyutunda Twisted Nematic olarak bilinen TN panel kullanılmış. Bu panel 1080p çözünürlük ve 60Hz ekran tazeleme hızına sahip. Panel 8ms griden griye tepki süresine, 200 nit parlaklığa ve 400:1 kontrast oranına sahip.

TN panel kullanıldığı için ekran daha kısıtlı görüş açılarına sahip. Optimum renk kalitesi için ekrana tam karşıdan bakılması gerekiyor.

Resim ve video düzenleme gibi renk doğruluğunun kritik öneme sahip olduğu uygulamalar için uygun bir panel tipi değil. Ancak oyunlar, günlük kullanım ve ofis işleri için yeterli.

Ekran çerçeveleri üst seviye bilgisayarlarda gördüğümüz kadar ince değil. Bu fiyata alabileceğiniz bir dizüstü bilgisayarda zaten ince ekran çerçevesi bulmak da zor. Zira ince ekran çerçevesi gibi tasarımlar üretim maliyetini oldukça yükselten detaylar.

Ekranın arkasında metalik Acer logosunu görüyoruz. Fırçalanmış alüminyum dokulu siyah plastik yüzey üzerinde tam ortada duruyor bu logo.

Bağlantılar

Kablosuz bağlantılar için Qualcomm’un QCA6174A yongasını kullanan Acer Aspire 7, bu sayede çift bantlı 802.11 ac kablosuz bağlantı ve Bluetooth 4.2 sağlayabiliyor. Maksimum kablosuz transfer hızı Qualcomm tarafından 867 Megabit saniye olarak belirtilmiş.

Kablolu ağ kısmında ise Realtek’in RTL 8168 yongası tercih edilmiş. RJ45 portuyla 1 gigabit Ethernet hızına ulaşabiliyorsunuz. Ethernet kablosundan gelebilecek ani voltaj dalgalanmalarına karşı koruyucu entegre devre de ihmal edilmemiş.

İşletim sistemi

Acer fiyatı uygun tutmak için Linux işletim sistemini seçerek lisans maliyetini ortadan kaldırmış. Ancak isterseniz Windows ISO dosyasını bir flaş belleğe yazarak kolaylıkla Windows kurabiliyorsunuz. Technopat’ta bu konuda bir rehber hazırlamıştık.

Bkz: UEFI Windows 10 Kurulum USB’si Hazırlama

Fiziksel yuvalar

Cihazın sağında birleşik kulaklık ve mikrofon yuvası, 2 USB 2.0 yuvası, güç ve şarj durumunu gösteren ışıklar ve güç adaptörü girişi var.

Sol tarafa baktığımızda ise USB 3.0 arayüzüne bağlı SD kart okuyucu, HDMI yuvası, 1 adet USB 3.0 Type-A ve 1 adet Type-C USB 3.0 yuvasını görüyoruz. Kensington kilidi de yine bu tarafta bulunuyor.

Pil kapasitesi ve ömrü

3320 mAh kapasiteli, lityum-iyon batarya 4 hücreli ve tasarruf modunda yaklaşık 7 saate kadar kullanım olanağı sunuyor.

Bu rakam etkileyici olsa da oyun oynadığınızda ya da film izlediğinizde bu süre kısalacaktır. Ofis uygulamaları gibi hafif çalışmalarda vaat edilen süreyi almak daha mümkün olacaktır.

Klavye, touchpad ve parmak izi okuyucu

Acer Aspire 7’nin gövde esnekliği çok fazla değil ve bu sayede tuşlara bastığınızda kasa içe doğru göçme yapmıyor.

Klavye numerik tuş takımına sahip, tam boy bir klavye. Klavyenin beyaz aydınlatması var ve bu aydınlatma zifiri karanlıkta bile oldukça yeterli.

Ancak aydınlatma seviyesi kademe kademe ayarlanamıyor. Sadece açıp kapama seçeneği var.

Metalik renkte çerçeveye sahip touchpad mat yüzeyli ve normal boyutlarda.

Touch pad üzerindeki parmak izi okuyucusu oldukça hızlı ve ekstra güvenlik sağlıyor. Ancak parmağınız nemli veya ıslakken okumakta zorlanabiliyor.

Dahili kamera ve mikrofon

720p çözünürlüklü kamera ve çift mikrofona sahip olan bu model, görüntülü görüşme gibi ihtiyaçlarınızı karşılamanız için temel kaliteye sahip.

Bu arada kamera devreye girdiğinde yanan yeşil bildirim ışığı olduğunu da belirtelim. Güvenlik konusunda şüpheleri olan kullanıcılar için bu güzel bir detay.

Değişim & yükseltme olanakları

Acer sabit disk ve belleği tek vidayı sökerek açabileceğiniz kapakların altına koyarak kullanıcıya bunları kolayca yükseltme imkanı tanımış.

Ancak M.2 yuvasına erişip SSD sürücüyü değiştirmek isterseniz, arka kapağı tamamen çıkarmanız gerekiyor.

Oyun testleri

Oyun Grafik Ayarı Çözünürlük FPS
PUBG Medium 1080p 84
Toal War -Three Kingdoms Savaş Modu Orta 1080p 47.6
Toal War -Three Kingdoms Senaryo Modu Orta 1080p 43.4
Far Cry New Dawn Medium 1080p 47
CS:GO Very High 1080p 143


Video Düzenleme

Bilgisayarda temel düzeyde içerik üretimi yapmak mümkün. 1080p video düzenleme ve Photoshop’la resim düzenleme gibi işler yapılabiliyor. Bu noktada kullanıcıyı en çok kısıtlayan unsurlar 8 GB bellek ve sınırlı görüş açılarına sahip monitör. Ancak istenirse belleği yükseltme seçeneğinin olması durumu kurtarıyor.

Soğutma ve fan sesi

Dizüstü bilgisayarın alt kapağını açıp baktığımızda çift fan ve 2 kalın ısı borusuna sahip bir soğutma sistemi olduğunu görüyoruz. Sağ arka tarafta tek egzoz çıkışı bulunuyor, ancak bu geniş ve büyük tutulmuş.

İşlemci ısısının oyun testlerinde ve büyük Photoshop dosyalarını açarken ya da video dönüştürürken sık sık 90 dereceyi geçtiğini gördük. Boşta ya da çok güç tüketmeyen uygulamalarda ise çok daha serin çalışıyor. Eğer devamlı işlemciye çok yüklenen uygulamalar kullanacaksanız, fanlı bir dizüstü bilgisayar standı edinmek soğutma açısından faydalı olabilir.

Fan sesi yüksek sistem kaynağı tüketen uygulamalarda belirgin bir şekilde ortaya çıksa da, genellikle tahammül edilebilir düzeylerde kalıyor.

Sonuç

Acer Aspire 7, genel ofis işleri için ve bir öğrenci bilgisayarı olarak fazlasıyla yeterli. Microsoft Office uygulamaları çalıştırmak, internette gezinmek, e-posta kontrol etmek, film izlemek, Dota 2, CS:GO gibi hafif oyunlarla zaman geçirmek için uygun bir seçim olacaktır. Çok profesyonel düzeyde olmasa bile, video ve resim işleyebilecek güce sahip olması da bizce bir artıdır.