GlobalCoin

Facebook’un Kripto Parası Libra Resmen Duyuruldu

In Haber by İlker Şekercioğlu1 Comment

Facebook Libra adlı kripto parası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook tarafından sonunda gelecek yıl çıkışını gerçekleştirilecek olan yeni dijital cüzdan ve kripto para hakkında açıklamalar yapıldı. Facebook alt kuruluşu Calibra, ayrı bir uygulama olarak Calibra dijital cüzdanı sunacakken Libra adlı kripto para ise Messenger ve WhatsApp için gelecek yıl kullanıcıların hizmetine sunulacak.

Şirket, bankalar gibi temel finansal hizmetlerin yetişkinlerin neredeyse yarısına ulaşamadığını ifade ediyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki küçük işletmelerin yaklaşık yüzde 70’inin krediye erişemediği ve işlerini büyütmede zorlandığı tahmin ediliyor. Ek olarak UNESCO verilerinden hareketle, her yıl göçmenlerin ailelerine destek vermek için ülkelerine para gönderdiklerinde 25 milyar dolar havale ücreti ödediği de açıklamalar arasında.

Libra’nın daha başlangıcında birçok kullanıcıya sahip olacağının altı çiziliyor. Tabii ki bu durum servisin sahibinin Facebook olmasından kaynaklanıyor. Öte yandan, şirketin son dönemde önemli güvenlik ve gizlilik skandallarına imza atması kafalarda soru işareti yaratıyor. Facebook ise para ve bilgilerinizin güvenliği için Calibra’nın güçlü koruma mekanizmalarına sahip olacağı konusunda garanti veriyor.

Bankalar ile aynı doğrulama ve dolandırıcılık karşıtı işlemler kullanılacağı ve otomatikleştirilmiş sistemlerin devrede olacağı da verilen bilgiler arasında yer alıyor. Hatta birisi hesabınıza erişip Libra’nızı çalarsa Facebook size geri ödeme yapılacağının da sözünü veriyor. Calibra’nın kişisel ve finansal bilgilerinizi Facebook ve üçüncü parti şirketlerle paylaşmayacağının altı çiziliyor.

Facebook hala yazılımı geliştirme sürecinin başlarında. Şirket yazılımın güvenli, özel ve kullanımı kolay olmasına özen gösteriyor. Para transferlerinin çok düşük veya ücretsiz olmasını sağlayacak platform bakalım beklenen ilgiyi görecek mi?

İlginizi çekebilir: Sahte Kripto Para Cüzdanlarına Dikkat!