Anasayfa Makale LCD Monitörlerdeki Overdrive Özelliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LCD Monitörlerdeki Overdrive Özelliği Hakkında Bilmeniz Gerekenler

LCD monitörlerde yer alan overdrive özelliğinin ne amaçla kullanıldığını ve bu özelliğin olumsuz etkilerini de bu yazımızda bulabilirsiniz.

Overdrive özelliği olmadan LCD monitörler gölgelenme (ghosting) sorunlarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Gölgelenme, piksel geçişlerindeki asimetrik hızlardan dolayı ortaya çıkar. LCD pikselleri, genellikle belirli bir renge daha hızlı geçiş sağlar. Bu da ekran üzerindeki hareketli nesnelerin ilerideki ucu ile gerideki ucu arasında istenmeyen hareket etkilerinin oluşmasına sebep olur.

Overdrive özelliği ise piksel geçişlerinde, pikseller üzerinde daha yüksek voltaj uygulayarak geçişleri hızlandırır. Bu da gölgelenme etkisini azaltır. Ancak overdrive özelliğinin fazla uygulanması da ışık halesinin oluşmasına sebep olabilir. Işık haleleri genellikle “inverse ghosting” ya da ters gölgelenme olarak da adlandırılır. Ters gölgelenme, pikselin son renk değerini aşmasının ardından tekrar son rengine dönerken oluşan dalgalanmadan kaynaklanır.

Overdrive için Asus “Trace Free”, Benq “AMA”, Acer “Overdrive” ifadesini kullanır. Aşağıda minimum overdrive ayarında oluşan gölgelenme etkisini görüyorsunuz.

Maksimum overdrive ayarında oluşan ışık halesini ise aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Overdrive değerleri arasında oluşan farklılığı aşağıdaki resimlerden de anlamak mümkün.

Asus TraceFree 0 değerinde gölgelenme özellikle UFO kubbesinin sol tarafında belirgin şekilde görülebiliyor.

Asus TraceFree 20 değerinde UFO kubbesinin ve gövdesinin sol tarafında gölgelenmeyi halen görmek mümkün.

Asus TraceFree 40 değerinde gölgelenme neredeyse kaybolmuş durumda. UFO gövdesinde çok belirgin olmayan bir beyaz gölgelenme görülebiliyor.

Asus TraceFree 60 değerinde gölgelenme tamamen kaybolmuş durumda. UFO gövdesinin sol kenarında az miktarda ışık halesi gözükebiliyor.

Asus TraceFree 80 değerinde ışık halesini daha net şekilde görmek mümkün.

Asus TraceFree 100 değerinde ise ışık halesi tam anlamıyla görülüyor.

Özetleyecek olursak “Trace Free” özelliğine sahip ASUS monitörlerde Trace Free 60 değerinde gölgelenme ile ışık halesi arasındaki en iyi dengeyi yakalayabilirsiniz.

Gölgelenmeyi ve ışık halesi oluşumunu azaltmanın bir diğer yolu da daha hızlı LCD monitörleri kullanmaktır. (120 Hz, 144 Hz, 240 Hz) Buna ek olarak ULMB veya LightBoost gibi özel arka plan aydınlatmaya sahip LCD monitörlerle bu etkileri azaltmak mümkün. Bu aydınlatma tipinde geçişler arasında arka plan kapatılır ve hareket bulanıklılığı da azaltılır.

Farklı monitörler ve yenileme hızları farklı overdrive etkisine sahip olabilir. Hareketin ortaya çıkardığı etkileri gözlemlemek için üreticiler pahalı takip kameraları kullanıyor. Ancak bu kameralara ihtiyaç duymadan da monitörünüz üzerinde test yapmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.