Intel Performance Maximizer

Intel Performance Maximizer Overclock Aracı İncelemesi

In Video by Recep Baltaş4 Comments

Intel’in otomatik overclock yazılımı Performance Maximizer’ı kullandık ve test ettik.

Intel’in K serisi, çarpan kilidi açık 9. nesil Core işlemciler için hız aşırtma işlemini kolaylaştıran Performance Maximizer aracı çıktı.

Intel Performance Maximizer, adına uygun olarak hiçbir kullanıcı müdahalesi gerekmeden kilitsiz işlemcilerin çalışma frekansını yükseltmeyi amaçlıyor.

Intel’in sitesine girip Download Now diyerek aracın indirme sayfasına ulaşabilirsiniz. Sonrasında işlemci modelinize uygun olan sürümü indirin.

Yeni araçla uyumlu işlemciler:

  • Intel Core i9-9900K
  • Intel Core i9-9900KF
  • Intel Core i7-9700K
  • Intel Core i7-9700KF
  • Intel Core i5-9600K
  • Intel Core i5-9600KF

Boyutu 1.5 GB olan aracı indirdikten sonra ZIP dosyasını klasöre çıkartıp kuruluma başlayabilirsiniz. Kurulum bitiminde bilgisayarınızı yeniden başlatmanız istenecek, onaylayın.

Yazılım ilk çalıştırmada sözleşmeyi kabul etmenizi istiyor. Herhangi bir hasar durumunda işlemcinizin garantisinin geçersiz olduğunu belirtelim. Yine de bir koruma planı satın alarak OC esnasında zarar gören işlemcinizin birebir değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Sözleşme sonrasında Intel, dahili disklerinizden birinde 16 GB’lık bir alan oluşturmak istiyor. Bu çoğunlukla kapasitesi 16 GB azalan C sürücünüz olacak. Düşük kapasiteli bir SSD kullanıyorsanız sinir bozucu bir durum.

İşlem başlamadan önce Intel üç konuda sizi uyarıyor:

  • BIOS ayarlarını değiştirdiyseniz,
  • Otomatik overclock özelliğini açtıysanız,
  • Başka bir overclock aracı kullandıysanız,

testler başarısız olabilir ya da işlemcinizin tam performansına ulaşamayabilirsiniz. Bizim sistemimizde sadece XMP açık idi. Her şey tamam ise bilgisayarınızı yeniden başlatıp hız aşırtma testlerine başlayabiliyorsunuz. Bu işlem yaklaşık bir saat sürüyor. Yazılım bu esnada işlemciye farklı voltaj değerleri uygulayarak kararlı çalışıp çalışmadığını kontrol ediyor.

İşlemci biraz şans işi. Bu bağlamda her işlemcinin aynı şekilde overclock edilmesi söz konusu değil. Bizim işlemcimizde durum tam bir fiyasko oldu diyebiliriz. 4.7 GHz olan frekansı Intel sadece 100 MHz artırarak 4800 MHz’e çıkartabildi. Tabi sizde durum farklı olabilir, denemekte fayda var.

Peki bunun bize sağladığı performans artışı ne kadar?

Testler

9900K Stok Intel Performance Maximizer Fark
Cinebench R20 4567 4929 %7.6
CPU-Z Çok Çekirdek 5398.3 5520.5 %2.2
CPU-Z Tek Çekirdek 541.8 529.7 -%2.2
V-Ray 14135 14909 %5.3

Sonuç

BIOS’ta yer alan tek ayar ile işlemciyi 5 GHz’e overclock edebiliyoruz. Intel’in aracı biraz daha güvenli sularda çalışıyor olsa da 1 saat beklemek istemiyorsanız çoğu BIOS’ta yer alan otomatik OC özelliğini kullanabilirsiniz.